Yıldızlar Altında Sinema “Rıhtımlar Üzerinde” Filmi ile Devam Ediyor

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, yeni sanat yönetmeni Emin Alper yönetiminde hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta.

Eski boksör Terry Malloy ringleri terk etmesinin ardından rıhtımda çalışmaya başlamış, liman işçilerinin üye olduğu sendikanın işlerini yapmaktadır. Abisi Charley de mafyatik sendika başkanı Johnny Friendly’nin sağ koludur. Sendikanın yozlaştığı ve hatta cinayetlere karıştığı bilindiği halde kimse tanıklık etmediği için polisin eli kolu bağlıdır. Bir akşam Terry, çocukluk arkadaşı Joey’nin istemeden ölümüne sebep olur. Nasıl olduğunu kimse görmemiş olsa da suçluluk duygusu Terry’yi içten içe kemirmeye başlar, özellikle de Joey’nin güzel kız kardeşi Edie’yle tanıştıktan sonra. Abisinin ölümü nedeniyle büyük öfke duyan Edie ve filmde sağduyuyu temsil eden Peder Barry, bu suç ağını çökertmek üzere harekete geçse de örgütün aleyhine tanıklık edecek bir kahraman çıkmadan bu imkânsızdır. Kaldı ki Terry bunu göze alsa dahi ihanetle suçlanması kaçınılmazdır. Kahramanlık ve ihanet, nerede durduğunuza göre değişen basit bir izafiyet sorunu mudur?

Bilindiği üzere 1950’ler Amerika’sı McCarthy hükümetinin yürüttüğü cadı avları, hazırladığı kara listeler, Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi ve komitenin teşvik ettiği ispiyonculukla gölgelenmiş yıllardır. 1952’de, yakın dostlar Elia Kazan ve Arthur Miller ifade vermek üzere komiteye çağırılır. Kazan, ifadesinde Miller dahil pek çok isim sayar. Bunun üzerine Miller 1953’te, Amerika’da hüküm süren bu komünizm karşıtı isterinin analojisi niteliğindeki The Crucible (Cadı Avı) oyununu kaleme alır. Rıhtımlar Üzerinde’nin, Kazan’ın gammazlığı nedeniyle kendisine cephe alan Miller başta olmak üzere herkese bir cevap niteliği taşıması amaçlanmıştır. Öte yandan filmin ilk senaryosunu 1951 yılında Kanca (The Hook) adıyla yazan kişi yine Arthur Miller’dan başkası değildir. Miller, yapım şirketinin senaryodaki kötü adamların komünistler olarak değiştirilmesi talebini reddedince film de masada kalır. Ta ki Kazan, filmi hain olmadığını anlatmak gayesiyle çekene dek.

Film, tarihsel arka planı bir yana, sinema tarihine damgasını vurur. 1955 Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü, En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Kurgu ödüllerinin yanı sıra Marlon Brando’ya En İyi Erkek Oyuncu, Eva Marie Saint’e ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandırır. Saint aslında başrol oyuncularından biridir, fakat beyazperdedeki ilk rolü olduğu ve En İyi Kadın Oyuncu adayları Grace Kelly ve Judy Garland olduğu gerekçesiyle Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisine aday gösterilmiştir.

Rıhtımlar Üzerinde (On the Waterfront)

Yönetmen: Elia Kazan

Oyuncular: Marlon Brando, Eva Marie Saint, Karl Malden, Lee J. Cobb, Rod Steiger, Pat Henning, Leif Erickson, James Westerfield, Rudy Bond, Martin Balsam

ABD / 1954 / İngilizce / 108 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / Cine+

* Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir.

Bilet Fiyatı: 1 TL

Biletler MOBİLET üzerinden haftalık etkinlikler olarak satışa çıkacaktır.

Mobilet Çağrı Merkezi: 0850 502 36 26

—–

Sinema

Tarih: 14 Temmuz 2021

Saat: 21:00

Mekan: Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi

İlginizi Çekebilir