Yıldızlar Altında Sinema “Katerina Blum’un Çiğnenen Onuru” Filmi ile Devam Ediyor

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, yeni sanat yönetmeni Emin Alper yönetiminde hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta.

Katharina Blum, ünlü bir avukatla eşinin yanında gündelik ev işleriyle ilgilenen genç bir kadındır. Bir gece katıldığı partide Ludwig’le tanışır, ilk görüşte birbirlerinden etkilenen çift geceyi birlikte geçirir. Ertesi sabah Katharina’nın evi, terörist olduğu iddiasıyla Ludwig’i arayan polis tarafından basılır. Ludwig evde değildir. Ludwig’in işbirlikçisi olduğu şüphesiyle tutuklanan Katharina’nın hayatı bir anda cehenneme döner. Terörist olmakla suçlanır, sorguya çekilmekle kalmaz, izlenir, aşağılanır ve medyada yerden yere vurulur.

Nobel Ödüllü yazar Henrich Böll’ün 1960’lı ve 1970’li yıllarda tüm dünya gibi Federal Almanya Cumhuriyeti’ni de etkisine alan Soğuk Savaş’ın korku ve paranoya ortamından yola çıkarak ve kısmen kendi deneyimlerine dayanarak kaleme aldığı romandan sinemaya uyarlanan film, tüm unsurlarıyla linç kültürüne teslim olmuş bir toplumda benliğini korumaya çalışan bir kadının hikâyesini anlatır. Seyircide duygu ve düşünce uyandırmayı önemseyen Yeni Alman Sineması’nın önde gelen temsilcilerinden Margarethe von Trotta ile Volker Schlöndorff birlikte yönettikleri filmde, akımın prensiplerine uygun olarak hikâyeyi alabildiğine gerçekçi ve etkileyici kılan belgesele yakın bir anlatımı tercih etmişlerdir. Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru’nun zamana meydan okuyan bir film olmasının dünyanın insan hakları ve özgürlükler konusunda çok fazla yol alamamış olmasıyla bir ilgisi var şüphesiz, ama bu seçkide yer almasının asıl sebebi, neredeyse yarım asır sonra bugün sinemasal değerinden ve gücünden bir şey kaybetmemiş olması.

Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru (Die verlorene Ehre der Katharina Blum)

Yönetmen: Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta

Oyuncular: Angela Winkler, Jürgen Prochnow, Mario Adorf. Dieter Laser

Almanya / 1975 / Almanca / 106 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Bilet Fiyatı: 1 TL

Biletler MOBİLET üzerinden haftalık etkinlikler olarak satışa çıkacaktır.

Mobilet Çağrı Merkezi: 0850 502 36 26.

Sinema

Tarih: 08 Ağustos 2021

Saat: 21:00

Mekan: Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi

İlginizi Çekebilir