Yıldızlar Altında Sinema “Bırak Güneş İçeri Girsin (Hair)” Filmi ile Devam Ediyor

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, yeni sanat yönetmeni Emin Alper yönetiminde hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta.

Oklahomalı saf genç Claude Hooper Buchowski, Vietnam’da savaşmak üzere askere çağrılır ve birliğine katılmak için New York’a gider. New York’taki ilk gününde Central Park’ta, Berger isimli asi ve karizmatik bir gencin önderliğindeki bir grup hippiyle tanışır. Hippiler, bölüğüne teslim olana kadar Claude’a eşlik edecektir. Özgürlük ve barış söylemleri ile bilmediği bir dünyaya giren Claude bu arada zengin bir ailenin kızı olan Sheila’ya aşık olur. Karşı durdukları her şeyi temsil eden Sheila ve ailesi ile sık sık çatışsalar da hippilerin özgürlükçü ruhu bir süre sonra Sheila’yı da etkisi altına alır.

Gerome Ragni ile James Rado’nun yazdığı, müziklerini Galt MacDermot’nun yaptığı çığır açan müzikal Hair, Broadway’de ilk kez 1968’de Vietnam Savaşı sürerken sahneye koyulmuş ve büyük olay yaratmıştı. Tüm dünyada yıllarca sahnelenmeye devam eden müzikalin şarkıları Barbra Streisand, Shirley Bassey, Diana Ross ve Petula Clark gibi büyük yıldızlar tarafından yorumlandı ve uzun süre listelerden düşmedi.

Aradan 10 yılı aşkın bir zaman geçtikten sonra uzun kariyerine pekçok başyapıt sığdırmış Çek asıllı yönetmen Miloš Forman tarafından çekilen sinema uyarlaması ise belki de ele aldığı konu yakıcılığını yitirdiği için başta umulan etkiyi yaratmadı ama zaman içinde eskimeyen bir klâsiğe, dönüp dönüp izlenen bir kült filme dönüştü. Sinemaya uyarlanması imkansız olduğu düşünülen oyunun savaş karşıtı, altkültür ruhuna sadık kalarak perdeye taşınmasında ve bir müzikal klasiği olarak bugün hâlâ heyecan yaratmasında Miloš Forman’ın usta işi yönetmenliği kadar senaryo yazarı Michael Weller’ın Forman’la beraber yorumladığı metnin, zamanın çiçeği burnunda oyuncularının ateşli ve ahenkli performanslarının ve ilk kez bir sinema filminde çalışan Tony ödüllü ünlü koreograf Twayla Tharp’ın dokunuşunun çok önemli rolü var mutlaka. Bırak Güneş İçeri Girsin, bir zamanlar savaşa karşı aşkın bayrağını yüselten çiçek çocukların umutlu mücadele ruhunun sinemadaki en güzel temsillerinden biri hâlâ.

Bırak Güneş İçeri Girsin (Hair)

Yönetmen: Miloš Forman

Oyuncular: John Savage, Treat Williams, Beverly D’Angelo, Annie Golden, Dorsey Wright, Nicholas Ray

ABD, Almanya / 1979 / İngilizce / 121 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / Cine+

Bilet Fiyatı: 1 TL

Biletler MOBİLET üzerinden haftalık etkinlikler olarak satışa çıkacaktır.

Mobilet Çağrı Merkezi: 0850 502 36 26.

Sinema

Tarih: 25 Ağustos 2021

Saat: 21:00

Mekan: Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi

İlginizi Çekebilir