Türkân Hanım’ın Ölümü: Teatral Bir Öykü Okuması, Tiyatro Hemhâl

“Antikalarımın tozlanmalarına nasıl izin vermezsem, ölümlerimi de unutuşun küllerine terk edemem. Bütün ölümleri belleğimde, oldukları gibi taptaze saklarım.”

Orta yaşlarında güzel bir kadın, antika eşyaların görkemi içinde ve sımsıkı kapalı perdelerin ardında geçen bir hayat, bu tekdüzelikle tezat oluşturan coşkulu akşam sofraları, ölüm tutkusu ve bu tutkunun ardındaki sırlar… Selçuk Baran’ın (1933-1999) “Kış Yolculuğu” kitabının ilk öyküsü olan “Türkân Hanım’ın Ölümü”, Tiyatro Hemhâl’in yorumuyla “teatral bir öykü okuması”na dönüşüyor. Çevrimiçi yayımlanacak olan gösteride edebiyat ve tiyatro severler, kâh dingin kâh coşkuyla akan bir yaşamın kederlerine ve sevinçlerine ortak olacaklar.

Tomris Uyar’ın deyişiyle “büyük serüvenler, büyük aşklar, büyük ölümler özleyen ama çevrenin, ailenin, geleneklerin baskısıyla sindirilmiş” kişileri yazan Selçuk Baran, “Türkân Hanım’ın Ölümü” adlı öyküsünden yola çıkarak bir tiyatro oyunu yazmış ve bu oyun, “Türkân Hanım” adıyla Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’nde 1990-91 sezonunda sahneye konulmuştu. Öykü ve oyun Bahanur Garan Gökşen’in hazırladığı kitapta bir araya geldi ve Baran’ın bütün eserlerini yayımlayan YKY tarafından okurla buluşturuldu.

Yöneten: Ayşe Draz

Dramaturg: Özlem Hemiş

Oyuncular: Kayhan Açıkgöz, Ekremcan Arslandağ, Nezaket Erden, Pınar Güntürkün, Hakan Emre Ünal

Görseller: Öykü Beliz Öztürk

Süre: 90 dakika

Biletler Biletix’te…

* Gösterinin biletleri 5 Aralık 2020 tarihinden itibaren Biletix üzerinden alınabilir. Bilet satışları, gösterinin başlamasıyla birlikte sona erecektir. Bilet sahipleri, kendilerine Biletix tarafından gönderilen kodla 26 Aralık 2020 saat 24:00’e kadar gösteriyi izleyebileceklerdir.

19 Aralık 2020 Cumartesi Saat: 20:00

Biletix Online

Gösteri

ÜCRETLİ

İlginizi Çekebilir