“Tuğçe Isıyel’le İçimizdeki Dünya” Gümüşlük Akademisi Açıkhava Sahnesi’nde

İnsan Ruhsallığına Ekopsikolojik Bir Bakış

İnsan ve doğa ilişkisini karşılıklı etkileşim içinde ele alan ve yapıcı yaklaşımlar üreten ekopsikolojide, insanın doğadan kopmasının bedelinin mutsuzluk ve psikolojik hastalıklar olduğu, dengesi bozulan insanın içinde yaşadığı dünyaya yabancılaşarak kendine bile sorumsuzca zarar verdiği belirtiliyor. Ekopsikolojinin amaçlarından biri, ekolojik bilindışımızda potansiyel olarak var olan, çevreye duyarlılık, sadelik ve basitlik hissini yeniden zihinlerde uyandırmaktır.

Ekopsikoloji, insanların gezegene bizim ailelerimize bağlı olduğumuz gibi bağlı olduğu varsayımına dayanır ve sözde kişisel problemlerimizin birçoğu için çevresel bir bağlam olduğunu ileri sürer. Doğal dünya ile ilişkilerimiz terapiye alınmadıkça, durumumuzun tam olarak anlaşılması mümkün olmayacaktır.

Seminer boyunca bu konular etrafında interaktif bir tartışma yürütülecektir.

Tuğçe Isıyel: Klinik Psikolog/Psikoterapist. Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde ve Türkiye’de psikanalizle ilgili çeşitli eğitimler aldı. EFTA-Avrupa Aile Terapisi Derneği (European Family Therapy Association) tarafından sertifikalanan Aile ve Çift Terapisi eğitiminin temek ve ileri düzeylerini tamamladı. Kurucusu olduğu Polente Psikoloji’de yetişkin, çift ve aile alanında psikoterapist olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda “Psikanalitik Edebiyat Okumaları” isimli bir atölye çalışması yürütüyor ve çeşitli dergilerde inceleme, deneme, eleştiri türünde yazılar yazıyor. Ya Hiç Karşılaşmasaydık isimli kitabın yazarıdır. Tezer Özlü’yle Armağan kitabına yazılarıyla katkıda bulunmuş, İstanbul’un Sakinleri adlı öykü kitabını ise yayıma hazırlamıştır.

Gümüşlük Akademisi

2 Eylül 2021 / 21:00 – 23:00

Detay bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir