Sınırları Aşan Edebiyat: “Yazmak Kolektif Bir Çabadır”

Sınırları Aşan Edebiyat (Literature Beyond Borders) İstanbul Edebiyat Evi’nin başlatmış olduğu uluslararası bir işbirliği programı. Bu programın ilk yılında, Wêjegeh Amed (Diyarbakır Edebiyat Evi), Litteraturhuset Oslo (Oslo Edebiyat Evi) ve Literarisches Colloquium Berlin (Berlin Edebiyat Kollokyumu) katılıyor. İfade özgürlüğünü, ayrımcılıkla mücadeleyi, edebiyatın ve sanatsal üretimin evrenselliğini savunan dört edebiyat evi 2021 Nisan ayından itibaren konuşmaya, birlikte düşünmeye, ayrı ayrı etkinlikleri birbiriyle buluşturmaya ve ortak etkinlikler düzenlemeye başladı. Türkçe, Kürtçe, Norveççe, Almanca dillerinde basılacak bir ortak kitabın hazırlıkları da devam ediyor.

Sınırları Aşan Edebiyat programı kapsamında, işbirliği yapılan edebiyat evlerinin farklı etkinliklerini de Kıraathane’de izleme fırsatı söz konusu.

Oslo Edebiyat Evi’nin “Poetik Portreler” serisinden iki portre başlayan serinin birincisi… Oslo Edebiyat Evi’nin gönderdiği not şöyle:

Yayıncılık kolektif bir çabayken kitabın üzerine sadece yazarının adının yazılması tuhaf değil mi? Bård Torgersen tıpkı bir müzik yapımında olduğu gibi kitaplarda da, editörlerden son okumacılara kapak tasarımcılarına kadar kitaba katkı yapan herkesin adının olması gerektiğini düşünüyor.

Bu portrede, Torgersen bir eylem olarak yazmaktan, edebiyatın diğer sanat formlarıyla ilişkisinden ve melez janrlara olan tutkusundan bahsediyor.

Yapım: Litteraturhuset Oslo, Nisan/Mayıs 2021.

Söyleşiyi yapan ve yayına hazırlayan: Madeleine Gedde Metz

Şiir çevirileri: Nils-Øivind Haagensen

Kamera ve Ses: Pål Bredrup

Fotoğraf: Mona Ødegård / Oktober

Bård Torgersen: 1967 doğumlu Norveçli müzisyen ve yazar. 2005’teki ilk romanı Her Şey Gitmeli’den sonra birçok roman ve şiir kitabı yayımladı. 2021 ilkbaharında Huzur İçinde Yatmak adlı şiir kitabı çıktı. Müzikle edebiyatın arasındaki sınırı irdeleyen birçok projeye imza attı. Kristiania Üniversite Kolleji’nde yaratıcı yazarlık ve performativite hocası.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

25 Eylül Cumartesi 21:00

Detaylı bilgi için tıklayın.

İlginizi Çekebilir