Sınırları Aşan Edebiyat: “Yazar Olabileceğimi Hiç Düşünmezdim”

Norveç’te, toplumsal hayata eleştirel bakışıyla tanınan Somali kökenli genç şair Sumaya Jirde Ali çocukluğunu hep kitap okuyarak geçirmiş ama bir gün kendisinin de bir kitap yazabileceğini hiç düşünmemiş.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi tarafından başlatılan “Sınırları Aşan Edebiyat” programı kapsamında, Oslo Edebiyat Evi’nin “Poetik Portreler” serisinden bir sunum ve odağında Sumaya Jirde Ali yer alıyor.

Yirmi dört yaşındaki Jirde Ali, okulda şiir analizinden nefret ederken şiir yazmaya nasıl başladığını anlatıyor ve “kimlik politikalarını” dert edinen bir şair olmaya indirgenmesine karşı çıkıyor.

Yapım: Litteraturhuset Oslo, Mart 2021.

Söyleşiyi yapan ve yayına hazırlayan: Madeleine Gedde Metz

Şiir çevirisi: Becky Crook

Kamera: Diego Sanchez

Fotoğraf: Odd E. Nerbø

Sumaya Jirde Ali: 1997 doğumlu, Somali kökenli Norveçli yazar ve şair. İlk çıkışını 2017 yılında Erkeklerden Nefret Eden Kadınlar adlı şiir kitabıyla yaptı. Daha sonra Melanin Çamaşırsuyundan Daha Beyaz (2018) ve Okyanusu Görüğüm Zaman Işıklar Sönüyor (2021) şiir kitapları yayımlandı. Feminist dergi FETT’in yayın yönetmeni. Norveç’te Zola Ödülü ve Norveç Yazarlar Birliği İfade Özgürlüğü dahil birçok ödüle değer görüldü.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

25 Eylül Cumartesi 22:00

Detaylı bilgi için tıklayın.

İlginizi Çekebilir