“Şeyma Afacan’la Duygular Tarihi” Gümüşlük Akademisi Açıkhava Sahnesi’nde

Duygular nedir? Duyguların tarihselliği bize neler söyler? Duygular genel geçer tanımlarca biyolojik, verili, evrensel ve değişmez içsel itkiler olarak kabul edilir. Din ve biyoloji çatışmasında duygular kültür ve çevreden bağımsız, ekseriyetle ‘yanlışa’ düşüren, kadınsı, hayvani ya da mistik etkiler olarak karşımıza çıkar. Son yılların yükselişte olan spiritüel akımları duygulara dönüş çağı başlatmış, duygu – düşünce / beden – zihin ikiliği gibi ezberler sorgulanır hale gelmiştir. Ancak bunun da piyasa etkisine maruz kalması, yeni bir dizi ezberler silsilesine dönüşmesi gecikmemiştir. Bu seminer ise tüm ezberleri sorgulayabilmek adına duygulara tarihsel bir gözle bakmayı ve ekonomi-politik etkisiyle sürekli dönüşen, değişen ve ilişkisel şeyler olarak yaklaşabilmeyi önerir. Bu sayede duyguları etiketleme, cinsiyetlileştirme ya da romantize etme gibi bazı eğilimlerin sarsılması amaçlanır.

1. Duygu: yeni bir kategori

İlk bölüm duygunun tarih sahnesine psikolojik bir terim olarak çıkış sürecini anlatır. Bu bize duygunun kardeş terimleri olan haz, tutku, heyecan, nefsin kuvvetleri ve humorism gibi terimler ile ilişkisini hatırlatır, 19 yüzyılın hakim söylemlerinde yer alan biyolojik ve mekanik bireyi tanıtır.

2. Duygulara tarihle bakmak: dönüşüm, değişim ve duygunun şiddeti

İkinci bölüm utanç, korku ve aşk örnekleri üzerinden bireysel addedilen duyguların tarihsel dönüşümünü kimi örneklerle anlatır, kapitalizmin etkileri üzerine düşünmeye davet eder.

3. Kolektif duygular: Travma, hafıza ve propaganda

Son bölüm kolektif ve politik duygulara travma, propaganda, hafıza ve narsisizm kavramları çerçevesinden bakar; yas, utanç, nefret gibi toplumsal yansımaları kuvvetli olan kimi duygulardan tarihsel örnekler sunar.

Gümüşlük Akademisi

3-4-5 Eylül 2021 / 21:00 – 23:00

Detay bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir