Sergi Konuşmaları: “Ne Uykuda Ne Suda” Kıraathane’de

#EvdekiMisafir programı çerçevesinde ağırlanan Paolo Colombo ile hem Kıraathane Kitapları’ndan Türkçesi yeni çıkan şiirlerini, hem de devam eden sergisindeki suluboya resimler konuşulacak.

Atina’da Bernier/Eliades Galerisi ve Londra’da Tristan Hoare Galerisi’nde sergilendikten sonra yakında Los Angeles’e gidecek olan ve her defasında değişiklik geçiren bir şiir/resim karma dizisinin İstanbul bölümü ele alınıyor.

Paolo Colombo resim yapmayı “nefes almak” diye tanımlıyor, şiirlerini de bir düşsel arayış çizgisinde kurguluyor. Sanatçı için bu iki pratik arasındaki ayrılmaz ilişkinin kökenleri irdelenecek.

Çağdaş sanatla şiirin iç içe konuşulacağı bu akşamın sonunda, Paolo Colombo Kıraathane Kitapları’ndan çıkan Ne Uykuda Ne Suda / Not in Sleep Nor in Water kitabını okurları için imzalayacak.

Etkinlik dili İngilizcedir.

Paolo Colombo: Şair, küratör ve sanatçı.1949 Torino doğumlu. 2008’den bu yana İstanbul Modern Müzesi’nin sanat danışmanı. 2017 ve 2019’da Tamara Chalabi ile birlikte Venedik Bienali’nde Irak Pavyonu küratörüydü. 2012’de 2’nci Mardin Bienali, 2011’de 3’üncü Selanik Bienali ve 1999’da 6’ncı İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü yaptı. İlk şiir kitabı 2014’te yayımlandı. The Poetry Review ve Nuovi Argomenti dergilerinde şiirleri çıktı. Son iki yılda Los Angeles, Rossiniere (İsviçre), Atina, Madrid ve Londra’da kişisel sergileri gerçekleşti. Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” ve “Soul Kitchen” filmleriyle Julie Bertuccelli’nin “Ağaç” filminde yardımcı prodüktördü.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı. 2014’de öykü kitabı Yok Adam yayımlandı. Şimdilerde yazıları daha çok K24’de çıkıyor.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

11 Ekim Pazartesi 19:00

Moderatör: Nilüfer Kuyaş

Detaylı bilgi için tıklayın.

İlginizi Çekebilir