SALON Edebiyat Yazar Vinciane Despret’yi Ağırlıyor

Institut français Türkiye Edebiyat Salonu etkinliğinde bu ay Vinciane Despret’yi ağırlanıyor. 16 Haziran Çarşamba 2021 saat 19.00’da gerçekleşecek çevrimiçi etkinliğin kolaylaştırıcılığını her zamanki gibi Yiğit Bener üstleniyor. Yazara, Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi kitabını Türkçe’ye kazandıran çevirmen Ahmet Nüvit Bingöl’de de eşlik edecek.

“Bilim felsefesi ve davranışbilimi uzmanı Vinciane Despret, Antik Yunan’dan günümüze filozofları ve biliminsanlarını en çok meşgul eden soruları ele alarak, bizi  insan ile hayvan arasındaki sınırları yeniden düşünmeye ve mevcut tahakküm mekanizmalarının kodlarını anlamak için yeni iletişim ağları örmeye davet ediyor.

Despret, bilimsel konuları alışılmadık bir mizahi üslupla ele aldığı gerçek hikâyelerde, bu dünyada birlikte yaşama dair farklı olanakların etik ve politik zeminini sorguluyor.

İnsanmerkezciliğin yerini eşitlikçi bir biyomerkezciliğin aldığı bu yeni tartışma hattı üzerinde insanları ve insan olmayanları bir arada tutan ve bugünün gerçekliğine dair politikalar üretme gücüne sahip olmamızı sağlayan da bu hikâyeler.

Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi? insan ile hayvan arasındaki sınırları kaldırarak, benimsediğimiz iletişim pratiklerine farklı açılardan bakmamızı sağlayan bir başvuru kitabı niteliği taşıyor.” Tellekt Yayınları tanıtım yazısından alıntılanmıştır.

Zoom üzerinden canlı olarak Türkçe simültane çeviri ile gerçekleşecek etkinliğe katılım için tıklayın.

Fotoğraf ©: Guillaume Lamy

İlginizi Çekebilir