SALON Edebiyat, Yazar Muriel Barbéry’yi Ağırlıyor

Institut français Türkiye’nin düzenlediği 2021’in bu ilk Edebiyat Salonu’nda Kirpinin Zarafeti adlı romanının dünya çapında başarısıyla tanınan yazar Muriel Barbéry’yi ağırlıyor. Ancak Muriel Barbéry aynı zamanda Gurmenin Son Yemeği, Elflerin Yaşamı, Un Etrange pays ve henüz Türkçeye çevirilmekte olan son romanı Une Rose seule demektir aynı zamanda.

Yiğit Bener’in sunumuyla gerçekleşecek olan Edebiyat Salonu’nda Muriel Barbéry’ye, 2021 yılında Kırmızı Kedi yayınlarından çıkacak olan son romanının çevirisini yapan Ekin Özlü Akseki de eşlik ediyor.

Barbéry 1969’da “tesadüfen” Fas’ta doğdu, ailesinin edebiyat öğretmenleri olduğu Touraine’de büyüdü, Normal Sup’ta okuduktan sonra Normandiya’da felsefe öğretti. İlk romanı Gurmenin Son Yemeği‘ni 2000 yılında yazdı. İkinci romanı Kirpinin Zarafeti’nin dünya çapındaki başarısının ardından (Türkçe dahil 30’dan fazla dile çevrildi, dünya çapında 6 milyon kopya satıldı, birçok edebiyat ödülü kazandı, sinemaya uyarlandı) 2006’da hayalini gerçekleştirmeyi göze alabilirdi: seyahat etmek ve her şeyden önce Japonya’ya gitmek ve Kyoto’da yaşamak ve birkaç kez bahsettiği Yükselen Güneş ülkesinden büyülenmiştir. Ancak yazar, Japon kültüründe hiçbir uzmanlığı olmadığını belirtiyor: “Bu ülkeyi keşfeden gerçekten bir Batılıdır, dili konuşmuyorum, sadece etkiye tanıklık etmek istedim, bu kökten farklı kültürle yüzleşmek benim için gerçek bir şok oldu”. Dokuz yıllık sağduyu ve sıkı çalışmanın ardından, 2015’te Elflerin Yaşamı ile tamamen farklı bir sicille geri döndü, bu elfler masallardakilere pek benzemiyordu. Bu roman ayrıca 2019’da, Petrus karakteriyle çay (Japonya) ve şarap (Fransa) olmak üzere iki karşıt dünyayı içeren bir roman olan Un Etrange pays ile devam edecekti.

Henüz altı ay önce basılan son romanı Une Rose Seule, jeo-botanikçi Rose’un hiç tanımadığı babasının öldüğünü ve kendisine bir mektup bıraktığını bildiren bir noterin çağrısıyla geldiği ve hiç tanımadığı bir yerde, Kyoto’da geçiyor. Kökenlerinin manzarasının kalbine yerleştirilen bir kadının, şehri adımlayarak tanıması ve yaşadığı küçük öykülere, zen vinyet biçimindeki benzetmelere eşlik eden başkalaşımıdır.

Tarih ve Saat: 24.02.2021 – 19.00

Zoom üzerinden canlı olarak Türkçe simültane çeviri ile gerçekleşecek konferansa katılım için tıklayın.

İlginizi Çekebilir