Recep Ayyılmaz ile Klasik Müzik Tarihi

İlk ve orta çağ, barok , klasik, romantik, verist, modern çağlarda müzik anlayışı. Mozart, Beethoven, Debussy, Bach, Verdi, Wagner, Puccini, Vivaldi, Ravel, Çaykovski vs. gibi bestecilerin senfonilerini,konçertolarını, operalarını  ve diğer formlarda besteledikleri eserlerini inceleyerek, dinleyerek, seyrederek , opus, andante, allegro, moderato cantabile vs. müzik terimlerini öğrendiğimiz bir atölye gerçekleştirilecektir. Yüzyıllar içinde müzik sanatını ele alarak klasik müziğin olmazsa olmazlarına  ve zaman zamanda  Türkiye müziğinde referanslara değinilecektir.

1. hafta:

Edebiyat ve Opera ilişkisi

Alexandre Dumas Fils’in Kamelyalı Kadın romanından yola çıkarak Guiseppe Verdi’nin La Traviata operasının müzikal, tiyatral, dramaturjik ve metinsel açılardan incelenmesi.

2. hafta:

Müzik tarihinde klasik dönemin ilk önemli bestecilerinden harika çocuk W.A.Mozart’ın hayatı, sanatı, eserlerinin incelenmesi.

3. hafta:

Edebiyat ve Opera ilişkisi

Yazar Prosper Merimee’nin metninden yola çakarak Georges Bizet’nin bestelediği fransız müziğinin asi çingenesi Carmen operasının müzikal, tiyatral, dramaturjik ve metinsel incelenmesi.

4. hafta:

Barok dönemin üstadı J.S.Bach hayatı sanatı ve eserlerinin incelenmesi.

Recep Ayyılmaz: Tiyatro eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda aldı. Yüksek müzik eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. İkinci yüksek öğrenimi Fransa’da Paris Sorbonne Üniversitesi’nde ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi’nde bitirdi.Yıldız Kenter, Tahsin Yücel, Çetin İpekkaya, Belkıs Aran, Demirhan Altuğ un öğrencisi oldu. Devlet  ve Şehir Tiyatroların da, Devlet Opera Balesin de Evita, West Side Story, Damdaki Kemancı, Neşeli Günler, Carmen, Tosca gibi oyunlarda sahneye çıktı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Kadrosuna girdikten sonra, Fransa da  Ecole international de théâtre ve Atelier théâtre d’aujourd’hui ye kabul edildi.  Ardından Paris Devlet Opera ve Balesin de Fransa Büyükelçiliği ve Kültür  Bakanlığının  destekleriyle Robert Wilson, Willy Decker gibi rejisör ve James Conlon, Mark Elder gibi ork.şefleri ile rejisörlük stajı yaptı. Radikal , Cumhuriyet gazetesi ve Telestar dergisinde kültür sanat yazıları yazıp çeviriler yaptı. “Molière yada aile tiyatrosu, Sayfa 27, Orfeo ve Eurydice, Hoffmann ın Masalları, Pelléas  ve Mélisande, Faust , Çardaş Prensesi ” ni Fransızca’dan Türkçeye çevirdi. Haliç Üniversitesi Konservatuvarın da tiyatro ve opera bölümlerinde sahne tatbikatı ve oyunculuk uygulamaları dersleri verdi. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde sahneye koyduğu Carmen, Faust, Saray’dan Kız Kaçırma, Don Pasquale, Sihirli  Flüt, La Traviata,  La Serva Padrona, Sevil Berberi, Orfeo ve Eurydice, Hoffman ın Masalları, Macbeth, Çardaş Prensesi adlı prodüksiyonları ile  üç yıl üst üste ” Uluslararası Lions Federasyonu” tarafından yılın en iyi yönetmeni ödülüne layık görüldü. Moskova Bolşoy tiyatrosun da mizansenleri oynayan ilk Türk rejisör olarak ,Semiha Berksoy en iyi rejisör ve İsmet Küntay en iyi prodüksiyon ödüllerini Troya adlı opera ile aldı.

Online Atölye

Eğitmen: Recep Ayyılmaz

2, 9, 16, 23 Kasım Pazartesi – 11:00-12:30

Daha detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir