Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri: “Yeme Bozuklukları”

Ergenlikle hızla bastıran erinlik değişimleri, ergeni yeni bedenine ait bir çalışma yapmaya zorlar. Anoreksiya özellikle ergenlikte ortaya çıkış biçimiyle, gencin cinselleşmiş bedeni tasarımlamasına yönelik bir güçlük ve ödipal düşlemlerin baskısına karşılık ortaya çıkar. Bedensel hazlardan ve ihtiyaçlardan uzaklaşmak için gıdanın reddedilmesi, bedenin bu şekilde denetim ve kontrol altında etkisiz hale getirilmeye çalışılmasıdır.

Psikanalitik kurama göre yeme bozuklarının kökeninde, bağ kurulan ilk nesnelerle olan ilişkilerde bozulma yatar. Bağımlı olunan nesnenin yerine başka bir nesne ile bağlantı kurma çabası ve bunun yarattığı duyum (sensation) yoluyla içsel boşluğu doldurma, “bulimia”nın merkezinde yer alır. Kendine yöneltilen şiddet ise (kusma), adeta bir meydan okumayı mümkün kılarak öznede yeniden güç ve denetim hissi uyandırmaktadır. Böylece, ihtiyaç duyulan kişilerin iktidarından uzaklaşma ve onları başarısızlığa uğratma duygusu, bilinçdışında bir zafer gibi yaşanır.

Modern dünyanın aforizması, “ne yersek oyuz!”. Kimliğini belirleyen nesneyi yiyecek üzerinden tanımlamak yönündedir; fakat aslında kim olduğumuz ve beslenme konusu karmaşık bilinçdışı süreçlerle ilgilidir. Yaşamın ilk yıllarında hiçbir hayati işlev organizmanın ruhsal dünyasında “yemek” kadar merkezi bir rol oynamaz. Açlığın doyurulması iyi ve güvende olma duygusuyla derinden bir bağ kurar.

“Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”nde bu ay, Bengi Düşgör, Neslihan Zabcı ve Aslıhan Topyay yeme bozukluklarının ardında yatan temel sorunsalları ele alarak, anoreksiya, bulumia ve obezite’yi psikanalitik yaklaşım çerçevesinde tartışacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Katılımcılar

Aslıhan Topyay, Bengi Düşgör, Neslihan Zabcı

18 Nisan 2021 Pazar Saat: 18:00

Yapı Kredi Kültür Sanat – Youtube

ÜCRETSİZ

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha betbahsinebetgarantigrandpashabetmeritbetkareasbetportbet giriş

pod mod