Özlem Ece ile “Sürdürebilirlik ve Kültür Sanat”

Çağdaş Sanat ve Küratörlük’ Seminer Programı kapsamında IKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece, 19 Nisan 2021 tarihinde IKSV tarafından yeni yayınlanan kültür ve sanat politikaları raporunun konusundan yola çıkarak ‘Sürdürülebilirlik ve Kültür Sanat’ seminerini gerçekleştirecektir. Yaşadığımız gezegenin bugününü ve geleceğini tehdit eden ekolojik krize karşı değişim yolunda güçlü bir sözü olan kültür-sanat dünyası, aynı zamanda kendi pratiklerini dönüştürme sorumluluğunu duyuyor. Bu nedenle, yaratıcı seslerin daha gür duyulacağı koşulları sağlamak ve dönüşüme yardımcı olacak araçları sunmak, kültür politikalarının en acil meselelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. “Sürdürülebilirlik ve Kültür & Sanat” başlıklı bu seminerde; kültür-sanat alanında ekolojik dönüşüm için yapılabilecekler, iklim hareketinin ilham verdiği yeni anlayışlar ve pratikler üzerinden tartışmaya açılacak. Bu yolda somut adım atmak isteyen kültür-sanat aktörlerine yardımcı olabilecek yeşil araçlar, İKSV’nin Kültür Politikaları Çalışmaları kapsamında Doç. Dr. Hande Paker tarafından hazırlanan “Ekolojik Dönüşüm İçin Kültür ve Sanat” başlıklı rapordan yola çıkılarak sunulacak.

Tek seminere katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Tek seminere katılım şartlarını öğrenmek için: apply@curatingcontemporaryart.org

Özlem Ece, 2010 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda (İKSV) Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü olarak görev yapıyor.

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fransızca Kamu Yönetimi bölümünde, yüksek lisans eğitimini Fransa Dışişleri Bakanlığı bursu ile L’Institut d’Etudes Politiques de Grenoble, Kültür Projeleri Yönetimi bölümünde tamamladı. 2003-2008 yılları arasında Türkiye’de kültür-sanat sektörünün önde gelen kurumlarında proje yöneticisi ve iletişim danışmanı olarak yerel, ulusal ve uluslararası çalışmalara imza attı. 2008 yılında ise İKSV’de Türkiye ve Fransa’nın Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları’nın himayesinde, CulturesFrance’ın işbirliğiyle gerçekleştirilen “Fransa’da Türkiye Mevsimi”nin yönetimini üstlendi.

Halen kültür politikaları ve yönetimi üzerine projeler hazırlamaya ve yayınlar tasarlamaya devam eden Ece, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışıyor. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Kültürel İfadelerin Çeşitliliği İhtisas Komitesi üyesi olan Ece, Barış İçin Müzik Vakfı, WOW (Women of the World) İstanbul Festivali ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Platformu Danışma Kurulu’nda yer alıyor.

SEMİNER

Konuşmacı: Özlem Ece

19 Nisan 2021 Pazartesi 18:00

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir