Osman Erden ile Vakaları ve Sırları ile Sanat Hırsızlığı

Tarih boyunca galerilerden, müze koleksiyonlarından, kişisel koleksiyonlardan hatta sanatçı stüdyolarından onlarca sanat eseri çalındı. Bazı yapıtlar gizlice kopyalarıyla değiştirilirken bazı soygunlar çok uzun süre gizemini korumaya devam etti. Sanat hırsızlıkları kimi eserlerin tamamen ortadan kaybolmasına neden olurken kimi eserlerin değerini daha da arttırdı.

Antik Dönem’de Romalı generallerin Yunan heykellerini ülkelerine götürmeleriyle başlayan büyük çaplı sanat hırsızlıkları tarih boyunca karşımıza çıkmaktadır. Napolyon’un İtalya’yı ele geçirmesiyle bu ülkedeki Rönesans eserlerinin Paris’e götürülmesi, Nazilerin Avrupa’yı işgal etmesiyle tarihin en kapsamlı sanat hırsızlığı projesinin devreye sokulması sanat hırsızlıklarına en çarpıcı örneklerdendir.  Bu atölyede büyük çaplı sanat hırsızlığı örneklerine değinilecek, bunun yanı sıra bu hırsızlıkların ne gibi sonuçlara yol açtığından bahsedilecektir.

Osman Erden 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okudu, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında “Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. “Türkiye’de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar” başlıklı teziyle doktorasını aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde yardımcı doçent olarak görevini sürdürüyor. UNESCO’ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi’nin 2008-2011 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini, 2011-2014 yılları arasında başkanlığını yaptı. 2016’da Modern Sanatın Kısa Tarihi adlı kitabı yayınlandı.

Online Atölye

Narmanlı Sanat

Eğitmen: Osman Erden

24 Ocak Pazar 17:00 – 18:30

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir