Osman Erden ile Sanat Piyasasının Dönme Dolapları

Sanat piyasası dediğimiz kavram 17. yüzyılda Hollanda’da yükselmeye başlar, 17. yüzyılda ticari gelişmenin etkileri Hollanda’nın yalnız ekonomik hayatında değil, sanat hayatında da hissedilir. Ressamların çoğu eserlerini simsarlar aracılığıyla, ya da doğrudan sundukları bir pazar için üretmeye başlarlar. 19. yüzyılın sonlarına doğru ise modern sanat piyasasını  yapı taşlarını oluşturacak galeriler Paris’te ortaya çıkmaya başlar.ve sanat piyasasındaki büyük değişimleri de beraberinde getiri. Peki bütün bunlar ışığında 20. yüzyılda sanat piyasasında neler olur? Piyasa ne gibi dönüşümler geçirir? Bu piyasada hangi “dolaplar çevrilir”?

Osman Erden ile” Sanat Piyasasında Çevrilen Dolaplar” atölyesinde  20.yy’da, Japonya, Çin, ABD gibi dünyanın farklı coğrafyalarında, örnek olaylar üzerinden sanat piyasasının nasıl manipüle edildiği anlatılacaktır.

Osman Erden 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okudu, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında “Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. “Türkiye’de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar” başlıklı teziyle doktorasını aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde yardımcı doçent olarak görevini sürdürüyor. UNESCO’ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi’nin 2008-2011 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini, 2011-2014 yılları arasında başkanlığını yaptı. 2016’da Modern Sanatın Kısa Tarihi adlı kitabı yayınlandı.

Narmanlı Sanat

Online Atölye

Eğitmen: Osman Erden

21 Haziran Pazartesi 20:00-21:30

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir