“Okuma Kültürünü Geliştirmek İçin Kamu Ne Yapmalı? Sorunlar-Çözümler-Öneriler”

Ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri olan, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin OKUYAY Platformu, OKUYAY Konuşmaları’nın 10.’sunu “Okuma Kültürünü Geliştirmek İçin Kamu Ne Yapmalı? Sorunlar-Çözümler-Öneriler” başlığıyla 10 Aralık Perşembe günü 17.00-18.30 saatleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirecek. OKUYAY Platformu’nun çalışmalarının önemli parçalarından biri olan danışma kurulları, bir yıla yakın süren çalışmaları sonucunda; ülkemizde okuma kültürünün yaygınlaştırılmasında engel teşkil eden sorunları tespit ederek, çözümleri ve önerileri kamuyla paylaşacak ve kamuya düşen görevleri dile getirecek. Katılımın herkese açık ve ücretsiz olduğu etkinliğe katılmak için Zoom uygulaması üzerinden kayıt olunması gerekiyor.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı hibesiyle hayata geçirdiği OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), okuma kültürünü yaygınlaştırmaya çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor. OKUYAY Platformu’nun etkinlikleri ve çalışmaları çevrimiçi olarak hız kesmeden devam ediyor.

Çocuk, K-12 ve Yetişkin hedef kitlelerine göre çalışmalarını sürdüren üç danışma kurulu, çalışmalarına 24 Aralık 2019’da başladı. Çevrimiçi çalışma grupları ve toplantılarla devam eden kurul çalışmaları sonrasında danışma kurullarının son toplantısı 13 Kasım 2020’de yapıldı. Toplantıda, danışma kurulu başkanları yasa taslağı çalışmasında yer alacak 10 maddenin belirlenmesi için, kendi kurullarında yapılan çalışmaları özetleyerek yasa taslağı çalışmasında kullanılmak üzere sonuç dokümanını oluşturdular. Hazırlanan doküman, kamuoyunu da bilgilendirmek, sorunlara ve çözüm önerilerine dikkat çekmek amacıyla OKUYAY Platformu’nun sosyal medya hesaplarında paylaşılmaya başlandı. Ayrı bir kitapçık olarak da hazırlanacak olan doküman, konuyla ilgili sorunların çözümünde rol oynayabilecek ilgililerle de paylaşılacak.

10 Aralık 2020 Perşembe günü 17.00-18.30 saatleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek OKUYAY Konuşmaları 10’da; OKUYAY Platformu’nun danışma kurulları, ülkemizde okuma kültürünün yaygınlaştırılmasında engel teşkil eden sorunları, bunların çözümlerini ve önerilerini kamuyla paylaşacak ve kamuya düşen görevleri dile getirecek. OKUYAY Konuşmaları 10’da platformun çalışmalarının en önemli çıktılarından biri olan danışma kurulu sonuçları, “Okuma Kültürünü Geliştirmek İçin Kamu Ne Yapmalı?” sorusu çerçevesinde geliştirilen çözümler ve önerilerle ele alınacak. Proje Koordinatörü ve Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Koordinatörü Ebru Şenol’un yapacağı açılışın ardından, proje ortağı Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal çalışmayı genel olarak değerlendirecek. Ardından, Çocuk Danışma Kurulu Başkanı Melike Günyüz, K-12 Danışma Kurulu Başkanı Müren Beykan ile Yetişkin Danışma Kurulu Başkanı Nazlı Berivan Ak kurullarında ele alınan sorunları ve geliştirdikleri çözüm önerilerini anlatacaklar. Kurulların ortak çalışmasıyla ortaya çıkan yasa taslağı çalışmasında yer alacak 10 madde, OKUYAY Platformu Sektör Uzmanı Sevengül Sönmez tarafından katılımcılarla paylaşılacak. Okuma kültürünün yaygınlaştırılması konusunda pek çok farklı alanda çalışmalar yapan, yayıncılıkla okuma kültürü arasındaki ilişkiyi güçlü bağlarla zenginleştiren Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ise kapanış konuşmasında çalışmaların sürdürülebilmesi için yapılması gerekenlerden bahsedecek.

OKUYAY Platformu, okuma kültürü konusunda ülkemizde daha fazla adım atılmasını isteyen herkesi toplantıya katılmaya ve sorunların çözümüne destek olmaya davet ediyor. Zoom üzerinden herkese açık olarak gerçekleşecek toplantıya katılmak için uygulama üzerinden kayıt olunması gerekiyor. Konuşmanın linki, kayıt yaptıran katılımcılara gönderilecek.

İlginizi Çekebilir