Okuma Kültürüne Yönelik Pilot Projeler Instagram Canlı Yayınında

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen ve ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri olan OKUYAY Platformu’nun (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu) destek verdiği 6 pilot projenin yöneticileri, Instagram canlı yayınlarında projelerini anlatıyor! Ankara, İstanbul, Adana ve Konya’da, okuma kültürünü yaygınlaştırma hedefiyle gerçekleştirilen pilot projelerin uygulama ve etki süreçleri kamuoyuyla paylaşılarak, bu konuda çalışmak isteyen herkese örnek olması hedefleniyor. 4 Kasım’da başlayan yayınlar, kasım ayı boyunca OKUYAY Platformu’nun Instagram hesabından yapılacak.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin OKUYAY Platformu, Ankara, İstanbul, Adana ve Konya olmak üzere 4 ilde toplam 6 pilot proje uygulanmasına destek oluyor.

OKUYAY Platformu’ndan hibe almaya hak kazanan 6 proje; Adana’dan Nöbetçi Kütüphane’nin “Süper Okurlar” adlı projesi, Kütüp-Anne Platformu’nun Ankara ve Konya’da yürüttüğü “Kütüphane Şehri Projesi”, İstanbul’dan Şehir Dedektifi’nin “İstanbul’u Okuyorum” ve Nilay Yılmaz’ın “Sıradışı Meydan Okumalar” projeleri ile OKUYAY Platformu’nun yürüttüğü Sesli Okuma Günü projesinden oluşuyor. Haziran 2020’de başlayan projelerin bazıları sonlanırken bazıları da halen faaliyetlerini sürdürüyor.

OKUYAY Platformu, kasım ayı boyunca Instagram hesabından yapılacak bir dizi canlı yayınla pilot projelere dair deneyimleri herkese ulaştırmayı hedefliyor. Proje yöneticilerinin yapacağı canlı yayınlarda, pilot projelerin nasıl planlandığı, hangi faaliyetlerin yürütüldüğü, kimlere ulaşıldığı, nasıl geribildirimler alındığı, sürdürülebilirlik hedefleri üzerine konuşulacak. OKUYAY Platformu’nun canlı yayın takvimi aşağıdaki gibi açıklandı:

6 Kasım Cuma 18.00 “İstanbul’u Okuyorum” Şehir Dedektifi İnisiyatifi – Gizem Kıygı

10 Kasım Salı 19.00 “Kütüphane Şehri” Kütüp-Anne Platformu – Merve Yavuzdemir

17 Kasım Salı 18.00 “Sıradışı Meydan Okumalar” Nilay Yılmaz

19 Kasım Perşembe 19.00 “Sesli Okuma Günü” OKUYAY Platformu – Ezgi Berk

25 Kasım Çarşamba 19.00 “Süper Okurlar” Nöbetçi Kütüphane – Cemil Sobacı

İlginizi Çekebilir