Nazım’ca: Bir Çınar’ın Hikayesi

Moskova’da bir evde Nazım’ın son gecesinde yaşananların Vera’nın gözünden anlatıldığı oyun, 31 Ekim’de Kadıköy Duru Tiyatro’da seyirciyle buluşacak.

Hasan Özaşlamacı’nın yazıp, Cem Kurtoğlu’nun yönettiği oyunda, Nazım’ı Mehmet Tokat, Vera’yı Tuba Özay, Piraye ve Celile’yi Didem Sökmen, Nüzhet ve Münevver’i Göknur Paslı canlandırıyor. Nalan Çelikbilek ise çellosuyla sahnede eşlik ediyor.

Oyun hakkında

“O gece Nazım, kendisiyle ve toplumla yaşamının önemli kesitlerini de aktaran bir hesaplaşma içindedir.

Toplumcu politik kimliği, mücadelesi, hapislikleri hayal kırıklıkları ve yaşamına etki eden kadınlar bu hesaplaşmanın konularıdır. Kiminde özeleştiri, kimindeyse ısrarla savunduğu duruşlarıyla, bir insan ve bir yeryüzü şairinin hikayesidir anlatılan.

Müşküle köyünde bir yol sapağına dikilen çınarın hikayesiyle açılır oyun.

Mayıs sonu bir akşamda Soçi’de deniz kıyısında “memleket ve İstanbul hasretiyle” depreşen bir yürekle sarılır Vera’sına..Ve eli kulağındadır Haziran’ın.

Haziran ise “Kiraz zamanı” dır. Yani sevişme vaktidir.. Ve bir hafta sonra Moskova’daki evlerinde yorgun kalbine yenik düştüğünde; “Hani Haziran kiraz vaktiydi, hani sevişme vaktiydi? ölüm yakışmıyor Haziran’a koca adam” diye döker acısını.

On dokuzunda,”Paşa torunu”yken İnebolu’dan Kuvâ-yi Milliye’ye katılan genç delikanlının şiirlerini on binlerce bastırıp, halkı Kuvâ-yi Milliye’ye katılmaya çağıranlar, sonrasında şiirleri için zindan zindan dolaştırırlar bu genç adamı..

Hapislikler, açlık grevleri ve aşkları…”

Oyun programı

Kadıköy Duru Tiyatro

31 Ekim, 28 Kasım, 12 Aralık

Trump Tower

4 Kasım

İlginizi Çekebilir