Müzisyen Gözüyle Müzik Endüstrisi: “Pandemide Şarkı Söylemek”

Müzik endüstrisinin ahvaline bakan konuşma serisinin bu sezonki üçüncü bölümünde Elif Cemal, pandemiye rağmen şarkı söylemeye, şarkı yapmaya devam eden ve ilk solo albümü Merhem’i Şubat 2021’de çıkaran Melike Şahin’i konuk ediyor.

Son bir senedir neredeyse hiçbir mekânda canlı performans gerçekleştiremeyen müzisyenlerin bu son dönemi nasıl geçirdiklerini, konser verememenin müzisyenlerin yaratıcılık ve üreticiliklerini nasıl etkilediğini, post-pandemiye dair planlarını ve neler öngörebildiklerini Melike Şahin’den dinleyeceğiz.

Melike Şahin: İstanbul doğumlu müzisyen. Son üç yılda “Deli Kan”, “Sevmek Suçsa Suçluyum” ve “Tutuşmuş Beraber” gibi hitleriyle milyonlarca dinlenmeye ulaştı. 2011-2017 yılları arasında kült saykedelik müzik grubu BaBa ZuLa’nın vokalliğini yaparak grupla birlikte 40’tan fazla ülkede performans sergiledi. 2017’de ilk single’ı “Bi’ Fırlatsam”ı yayınladı. 2017 yılında dünyaca ünlü yönetmen Tony Gatlif’in son filmi Djam’ın Cannes Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinde sahne aldı ve filmin orijinal soundtrack’inde de üç parça seslendirdi. Gatlif ve Şahin’in işbirlikleri, sanatçının ikinci single’ı “Sevmek Suçsa Suçluyum”la devam etti ve Gatlif klibin yönetmenliğini üstlendi. Kutiman ve Boom Pam’la yaptığı işlerle dünya müzik sahnesinde de adından söz ettirdi. İlk solo albümü Merhem 26 Şubat 2021’de Diva Bebe Records & Gülbaba Records etiketiyle yayınlandı.

Elif Cemal: Çocukluğundan itibaren büyük bir müzik tutkunu. Mezuniyet sonrası 2002 yılında Pozitif Müzik’te yaratıcı yazar ve halkla ilişkiler uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında yöneticileriyle birlikte Pozitif’in artistik programlama ve booking departmanını kurdu. Pozitif bünyesinde Akbank Caz, Rock’n Coke, One Love gibi festivallerle Babylon’un programlamasını yaptı. Bağımsız kariyerini takip etmek için Pozitif’e üç yıl ara verdi ve burada çeşitli ortaklar, markalar ve destekçilerle çalışma fırsatı buldu. Pozitif’e 2014’te kıdemli “booker” olarak geri döndüğünde, bir süre canlı eğlence ve rezervasyon departmanının direktörlüğünü yaptı ve hâlâ kıdemli programcı. Beykoz Kundura’da müzik programcılığı için de çalışıyor.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Müzik Konuşmaları

Moderatör: Elif Cemal

9 Haziran Çarşamba 21:00

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir