Murat Gülsoy ile Dönüşen Dönüştüren Edebiyat: Metakurmaca

Modern dünyanın dönüştürücü güçlerinden biri olan edebiyatın kendi dönüşümünü ve bu topraklarda geçirdiği evrimi Murat Gülsoy yazar gözüyle anlatıyor. Özellikle öykü ve roman yazmayı amaçlayanlar için tasarlanmış bu seminer dizisinde farklı yazma teknikleri incelenirken edebiyatımızın kült eserlerinin de yakın okumaları yapılacak.

Çerçeve hikayeler, iç içe geçen kurgular, farklı anlatı düzlemlerinin kesişmesi, kendi kurmacalığını keşfeden romanlar, kurgusallığıyla boğuşan karakterler… Don Kişot’tan günümüze dek uzanan yenilik arayışlarının uç noktalarından biri olan metakurmaca kurmacanın ötesindedir, kurmacaya referans veren çok katmanlı yapısıyla kurmacadan sonra gelir ve böylelikle kurmacayı açıklayarak aşar. Metakurmaca metnin kendini kendine ayna kılmasıdır. Bu aynaya metnin içinden baktığımızda, kurmacayı anlamaya başladığımızı, onun sırlarına vâkıf olduğumuzu sanırız. Ama her ayna gibi yansıtıcı yüzeyin arkasında türlü sırlar bulunur.

Değinilecek metinlerden bazıları: Eftalikus’un Kahvesi (Sait Faik Abasıyanık), Fransız Teğmenin Kadını (John Fowles) Tutunamayanlar (Oğuz Atay), Avından El Alan (Bilge Karasu), Kara Kitap (Orhan Pamuk), Kırmızı Azap (Ayfer Tunç), Yapraklar Evi (Mark Z.Danielewski).

Kayıt ve bilgi için: 212 232 0250 / 532 653 66 76

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet