Muhsin Kut: 1959’dan 2019’a 60 Yılın İzleri

“Resim, günlük tutmanın bir başka yoludur.” der Pablo Picasso.

Muhsin Kut güncesinde biriktirdiği görüntüleri aktarır. İnsan yapımı kentleri, sokakları arşınlar, limanları gezer, çatılarda dolanır. Dükkan vitrinlerini, tezgahları ve kapıları resmeder, insanı insan eli değmiş objeler, yapılar ve onu çevreleyen muhteşem doğa üzerinden anlatır. “Benim resimlerimde insan figürü, ona bakan seyircidir.” der.

“Görmediğim hiçbir şeyi çizmedim.” diyen gezgin ressam kendine özgü pitoresk etkiler yakaladığı resminde usta fırçasıyla çıktığı yolculukları aktarır. İstanbul’dan 12 yıl yaşadığı Avustralya’ya, Yunan Adaları’ndan Urfa’ya, Marsilya’dan Foça’ya, Prag’dan Sydney’e uzanır, çatılardan, açık denizlere süzülür.

Sanatçının kendine has renk paleti ve boya kullanımıyla özgünleşen tuvalinde kusursuz doğallıktaki ışık ve etkileyici katmanlar dikkat çeker.

Muhsin Kut, gezgin bir sanatçı olarak her yere yanında eskiz defterleri ve fotoğraf makinesini taşır. Her yıl yoğunlaştığı farklı konularla seyahatlerinde kaydettiği anılara ve manzaralara yönelir. Başka bir deyişle görsel günlükleridir Kut’un resimleri. 60 yıllık resim güncesinin farklı dönemlerinden eserler içeren ‘Muhsin Kut:1959’dan 2019’a 60 Yılın İzleri’ başlıklı sergi, 30 Kasım-26 Aralık tarihleri arasında Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Muhsin Kut (1938, İstanbul)

Muhsin Kut, 1958 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. Küçük yaşlarda resim yapmaya başladı. ‘Dolmuş’, ‘Tef’ ve ‘Pardon’ dergilerinde karikatür çizdi. İlk resim sergisini 1959 yılında Taksim Meydanı’nda açtı.

1969’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’nden mezun oldu. Akademi yıllarında 1967’de Uluslararası Barış Şenliği resim birinci ödülü ile Ahmet Andiçen Seramik birincilik ödülünü kazandı. 1969-1974 ve 1980-1986 yılları arasında Avusturalya’da yaşayan sanatçının Sydney’de beş, Brisbane’de iki kişisel sergisi açıldı. Sanatçının resimleri İstanbul ve Ankara Resim ve Heykel Müzeleri’nde, Avusturalya’da BrokenHill Belediye Müzesi’nde, New York Üniversitesi AbbyGrey Koleksiyonu’nda, İstanbul Modern’de, yurt içi ve yurt dışında birçok koleksiyonda yer almaktadır.

Ödüller

2009 – ARTIST İstanbul Sanat Fuarı, Onur Sanatçısı Ödülü

1987 – Tekel Resim Yarışması, Birincilik Ödülü

1967 – Ahmet Andiçen Seramik Yarışması, Birincilik Ödülü

1967 – İstanbul Uluslararası Plastik Sanatlar Festivali, Birincilik Ödülü

30 Kasım – 26 Aralık 2019

Kızıltoprak, Rüştiye Sok. 47/1 Kadıköy

0216-418 3806 / kiziltopraksanatgalerisi.net

İlginizi Çekebilir