Mette Edvardsen’in Oslo İsimli Performansı Arter’de

Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleştirilen Arter Performans Programı’nın Katılma başlıklı ikinci bölümü, Mette Edvardsen’in 15–16 Şubat 2020 tarihlerinde Karbon’da sahneleyeceği oslo (2017) isimli performansıyla devam ediyor. Edvardsen’in oslo performansının ardından Arter Performans Programı Tınlama başlıklı üçüncü ve son bölümüyle izleyiciyle buluşacak.

Mette Edvardsen’in sanatsal pratiği kapsamında odaklandığı yazma eyleminden yola çıkan oslo, gerçek bir mekânsal düzlemde cisimleştirilen dilin sınırlarını ve imkânlarını sorguluyor. Sahne için tasarlanan performans, seyirciyi kendi mevcudiyetini ortaya koymanın, hayal gücünü harekete geçirmenin, çoğulcu bir yapıya ortak olmanın ve performansı bir performansçının sahne üzerinde sergilediklerinin ötesine geçen bir bağlamda düşünmenin farklı yollarını deneyimlemeye davet ediyor.

Brüksel ve Oslo’da yaşayan Mette Edvardsen, dansçı ve performansçı olarak birçok toplulukla çalıştı ve projede yer aldı. 2002 yılında sahne sanatları, dans ve koreografi alanında kendi pratiğini geliştirmeye başladı. Beden, dil ve mekân arasındaki ilişkiyi irdeleyen performansları, kitap, yazı ve video gibi farklı mecra ve üretim biçimlerini ele alıyor. Edvardsen’in eserleri Kaaitheater (Brüksel), Kunstenfestivaldesarts (Brüksel), MACBA (Barselona), Sidney Bienali, Black Box teater (Oslo) ve MDT (Stockholm) gibi birçok uluslararası kurum ve çağdaş sanat etkinliğinde sergilendi.

15 – 16 Şubat 2020

ARTER

Kayıt: arter.org.tr

İlginizi Çekebilir