Mehmed Rauf’un Son Yıldız’ında Erkeklikler ve Paramparça Aşklar

Mehmed Rauf’un Son Yıldız’ı (1927), ömrünün son, hastalığınınsa ilk dönemlerinde oluşturduğu metinlerdendir. Yazar, bu romanını yazarken, bir süredir içinde olduğu ekonomik zorlukların üstüne, bedeninin sağ tarafına inen felç eklenir ve eserinin kalanını yeni evlendiği eşine dikte ettirek tamamlar. Velhâsıl fakirlik, hastalık ve bizzat yazamamak gibi tüm yetersizlik halleriyle mücadele edilerek ortaya çıkar Son Yıldız romanı. Oysa bu gibi yetersizliklerin tam zıttı olarak kurgulanmış bir dünyayı anlatır.

Romanda, şaşaalı, karmaşık, “yeni” olan şey sadece mekânlar, eşyalar veya kültür değildir. Kadın erkek ilişkileri de karmaşık ve dönemi için sıradışı nitelikler gösterir. Roman, merkezde Perran’ın olduğu bir ilişkiler ağı olarak çizilmişse de farklı erkekliklerin tartışılmasına olanak tanır. Fahri Cemal, Şefik Nuri ve Fuat İlhami’nin Perran’la olan ilişkilerinin, onların erkekliklerinin birer yansıması olduğu söylenebilir.

Peki, bu erkeklik temsilleri sabit kimlikler midir? Bu kimliklerin dönem insanı ve roman açısından anlamı neler olabilir? Okurlar, bu uzun romanı okudukça yeni düşüncelere ve şaşırtıcı bir sona sürüklenecekler.

Bu akşamki Edebiyat Tarihi konuşmamızda, Son Yıldız’ın eski ve müstakbel okurlarıyla kapsamlı bir Mehmed Rauf sohbeti yapacağız. Bekleriz.

Güneş Sezen: Doktorasını 2019’da Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nden aldı. Tezinde kanonik olmayan ama döneminin en popüler isimleri tarafından yazılan cep romanlarına odaklandı. Özellikle toplumsal cinsiyet rejimlerinin çerçevelediği bedenler ve zihinler üzerinden, dönem insanının değişim ve inşa temsillerini anlamlandırmaya yoğunlaştı. Tezi sırasında önce Bilkent’te çalıştı, 2016’dan beri de Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi.

Seval Şahin: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebî biçimlerin sosyolojisi, polisiye edebiyat ve edebiyatta gündelik hayat üzerine çalışmalar yapmaktadır. Açık Radyo’da “Günün ve Güncelin Edebiyatı” başlıklı bir program hazırlamakta ve sunmaktadır. Peyami Safa’nın Server Bedi Külliyatı ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından “Edebiyatın İzinde” serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir. Yayımlanmış kitapları: Kültürel Sermaye, Kibar Hırsız ve Şehir (2011); Tanpınar’da Oyun (2013); Cinai Meseleler -Osmanlı-Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji- (2017); Talih, Tesadüf ve İrade -Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Romancılığı Üzerine Düşünceler- (2019).

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Edebiyat Tarihi Konuşmaları

Moderatör: Seval Şahin

24 Haziran Perşembe 21:00

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir