Medyanın Zaptı: Para, Dijital Platformlar ve Devletler Haberleri Nasıl Denetliyor?

Romalı şair Juvenal’ın bundan 2000 yıl önce dikkate sunduğu bilmece, siyasi hayatın kalbindeki yerini konuyor: quis custodiet ipsos custodes.

“Bu insanlar bizi koruduklarını söylüyorlar, peki bizi koruyanlardan bizi kim koruyacak?” Demokratik toplumların bu soruya verdiği cevap özgür, bağımsız ve özdenetimini yapan bir medyanın iktidarı hesap vermeye zorlayarak bu korumayı sağladığı yönündedir. Ancak şunu çok iyi biliyoruz: Dünyanın dört yanında özgür olduğunu iddia eden medya sistemlerinin birçoğu artık tam anlamıyla bağımsız değiller. Medya şirketleri kendilerine sahip olan büyük holdingleri korumak adına doğrudan ya da dolaylı sansür uyguluyorlar. Facebook ve Google gibi teknoloji devleri de son dönemde büyük değişim geçirdiler ve giderek artan biçimde insanların habere erişim yollarını denetim altına aldılar, bu denetimin etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Çoğunluğun haklarından ziyade küçük azınlığın çıkarlarını korumakla ilgilenenler medyayı “zapt ettiklerinde” bize düşen sorumluluk nedir?

İstanbul Edebiyat Evi’nin Gazetecilik Konuşmaları serisinde, gazeteciliğin geleceği üzerine, medyanın nasıl zapt edildiği ve nasıl özgür kalabileceği üzerine derinlemesine düşünenleri bir araya getiren global bir panelimiz var bu akşam. Panelistlerimiz bu yıl yayımlanan Media Capture: How Money, Digital Platforms and Governments Control the News (Medyanın Zaptı:Para, Dijital Platformlar ve Devletler Haberleri Nasıl Denetliyor?) adlı kitabın editör ve yazarlarından oluşuyor.

Anya Schiffrin: Columbia Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler ve Kamu İşleri Fakültesi’nde Teknoloji, Medya ve İletişim Direktörü. Ayrıca burada küresel medya, tekonolojik gelişmeler ve insan hakları konularında ders veriyor. Gazetecilik ve kalkınma, araştırmacı habercilik konularında makaleler yazıyor ve özellikle Afrika’daki medya üzerine yayımlanmış birçok incelemesi var. Çevrimiçi yanlış bilgilendirme üzerine Navarra Üniversitesi’nde doktora yaptı. Global Muckraking: 100 Years of Investigative Reporting from Around the World ve African Muckraking: 75 years of Investigative journalism from Africa kitaplarının yanı sıra, Media Capture: How Money, Digital Platforms and Governments Control the News (Medyanın Zaptı: Para, Dijital Platformlar ve Devletler Haberleri Nasıl Denetliyor?) kitabının da editörü.

Emily Bell: New York’ta Columbia Journalism School bünyesindeki Tow Digital Gazetecilik Merkezi’nin kurucu direktörü ve öğretim üyesi. Gazetecilik kariyerinin büyük bölümünü Londra’da Guardian gazetesi ve medyası için çalışarak geçirdi. Guardian’ın web sitelerinin genel yayın yönetmenliğini ve bütün dijital içerikten sorumlu direktörlüğünü yaptı. Canlı bloglar, multimedya formatlar, veri gazeteciliği ve sosyal medyanın gazetecilikte kullanımı alanında dünyadaki öncü isimlerden biri oldu. 2012’de yayımlanan Post Industrial Journalism: Adapting to the Present (Sanayi Sonrası Gazetecilik: Şimdiki Zamana Uyum Sağlamak) adlı kitabın yazarlarından.

Joel Simon: 2006’dan bu yana New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) Direktörü. Basın özgürlüğü konusunda makaleler yazıyor, konferanslar veriyor. En sonuncusu Want to Negotiate: The Secret World of Kidnapping, Hostages, and Ransom (Pazarlık mı Edelim: Kaçırmanın, Rehin Almanın ve Fidyenin Gizli Dünyası) olmak üzere yayımlanmış üç kitabı var. 1997’de Amerikalar Program Koordinatörü olarak CPJ’de çalışmaya başlaması öncesinde Latin America on yıl muhabirlik yaptı.

Andrew Finkel: Punto24’ün kurucusu ve yönetim kurulu üyesi. 1989’dan itibaren uzun yıllar Türkiye’de gazetecilik yaptı. The Times, The Economist, TIME, CNN ve The New York Times’ın “Latitude” bölümü için çalıştı. Türkçe yayınlanan gazetelerde de köşe yazarlığı yaptı. Media Capture: How Money, Digital Platforms and Governments Control the News (Medyanın Zaptı: Para, Dijital Platformlar ve Devletler Haberleri Nasıl Kontrol Ediyor?) kitabında “Using Old Media to Capture New in Turkey” (Türkiye’de Yeni Medyayı Zaptetmek İçin Eskisini Kullanmak) başlıklı makalenin yazarı. Halen Cornucopia dergisinin lokanta eleştirmeni ve yardımcı editörü.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Gazetecilik Konuşmaları

Moderatör: Andrew Finkel

Anya Schiffrin – Emily Bell – Joel Simon

17 Haziran Perşembe 21:00

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir