Konferans: 1950’lerden 2000’lere Tekeli-Sisa Mimarlığı

SALT Araştırma Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi’ni erişime açma hazırlıklarına eşlik eden programların ikincisi, Tekeli-Sisa Mimarlığı’nın yarım yüzyıldan uzun bir zamana yayılan üretimlerine odaklanıyor. Kalebodur’un desteklediği Mimarlık ve Tasarım Arşivi bünyesindeki kapsamlı belge grubunun yorumlamaya açılacağı konferans, akademisyenler T. Elvan Altan, Deniz Güner ve Gülsün Tanyeli’nin yanı sıra, araştırmacı Ahmet Dönmez ile 2004’te kurumun Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı olarak yeniden yapılanmasıyla ortaklığa katılan mimarlar Dilgün Saklar ve Mehmet Emin Çakırkaya’nın sunumlarından oluşuyor.

1954’ten bu yana aktif olan Tekeli-Sisa Mimarlığı, kapsam, ölçek ve teknoloji bakımından etkili yapı uygulamalarıyla ve söz konusu projeler hakkında Tekeli’nin hazırladığı ayrıntılı yayınlar aracılığıyla çok sayıda yazıya konu oldu. Ancak, büronun Türkiye mimarlık tarihindeki konumunun ötesine geçen ve özellikle de mimarlık kültürü, mimarlık eğitimi ve gündelik hayat mevzularıyla ilişkilenen nitelikli araştırmalar sınırlı kaldı. Bu çerçevede hazırlanan “1950’lerden 2000’lere Tekeli-Sisa Mimarlığı” konferansında, arşivden muhtelif belgelerle mimarların üretimlerinin dönemsel ve kavramsal olarak değerlendirilmesi; yapılarının biçimsel betimlemesinden ziyade katkıları üzerine özgün ve etraflı okumalar yapılması amaçlanıyor.

Konferans herkesin katılımına açıktır; konuşma dili Türkçe’dir. Tekeli’nin mimarlık yayıncılığı hakkında Aralık ayında gerçekleştirilecek sunumun ayrıntılı duyurusu, saltonline.org ve SALT Online sosyal medya hesaplarında yapılacaktır.

SALT GALATA

23 KASIM 2019 14.00 – 18.00

İlginizi Çekebilir