Klasik Müziğin Yıldızları Bir Arada

47. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 11-30 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalin “Yıldızlarla Oda Müziği” serisinde iki özel konser yer alıyor. İlk konserde Beethoven Yılı olarak kutlanacak 2020’ye gönderme yapan bir programla, her biri seçkin birer Beethoven yorumcusu olan Isabelle Faust, Jean-Guihen Queyras ve Alexander Melnikov bir araya geliyor.

Daha önce 19. yüzyıl klasiklerine getirdikleri taze yaklaşımlarıyla dikkatleri üzerlerine çeken üçlünün Beethoven üçlüleri albümü için New York Times, “Bu mükemmel müzisyenler Beethoven’a güçlü ve kavrayışlı bir yorum getiriyorlar” yorumunda bulundu. Faust ve Melnikov’un Beethoven sonatları kaydı Grammy’e aday gösterildi ve Grammophone kazandı. Her biri üst düzey Beethoven yorumcusu olan bu üçlü, bugüne kadar birlikte Londra’daki Queen Elizabeth Hall’dan Amsterdam Concertgebouw’ya kadar Avrupa’nın önde gelen salonlarında konserler verdi. Yıldızlar Oda Müziği-I konseri 16 Haziran Pazar günü saat 20.00’de İş Sanat Konser Salonu’nda Nobel İlaç gösteri sponsorluğunda verilecek.

Rostropovich’in vârisi…

İstanbul Müzik Festivali Yıldızlarla Oda Müziği konser serisinin ikincisinde ise Rus müzisyenler Alexander Kniazev ve Boris Berezovksy sahne alacak. 20. yüzyılın en önemli çello sanatçılarından biri olarak kabul edilen Mstislav Rostropovich’in vârisi sayılan Kniazev, ilk çıkışını yaptığı 1978’den bu yana dünyanın dört bir yanında önemli orkestralar ve şeflerle konserler veriyor. Boris Berezovsky ise 1990’da Çaykovski Yarışması’nı kazandığında yeteneğiyle tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Sanatçı, gerek konçerto icraları gerekse resitaller ve oda müziği konserleriyle dünyanın dört bir yanında müzikseverlere buluşuyor. Kniazev ve Berezovsky’i bir araya getiren Yıldızlar Oda Müziği-II konseri 18 Haziran Salı günü saat 20.00’de İş Sanat Konser Salonu’nda izleyiciyle buluşacak.

İlginizi Çekebilir