İstanbul Kukla Festivali Ekim’de

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen 20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali , UNESCO Kültür Mirası Taşıyıcısı Uluslararası Karagöz Sanatçısı Cengiz Özek’in Sanat Yönetmenliğinde 13-29  Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.

Geleneksel kukla örnekleri olan Kasperl ve Karagöz’ün yanı sıra, medya tiyatrosu, Origami dans ve mask tiyatrosu örnekleri de festivalde mevcut. Shangay’dan Master MaoMao Çin gölge tiyatrosundan örnek sunarken, Phon Phen Gölge Tiyatrosu Kamboçya gölge tiyatrosundan bir örnekle, Tayvan ise Kaohsiung Gölge Kukla Müzesi’nin bir gösterisiyle festivale katılacak.

‘Çocuklarla Özdeşleştirilmesin’

Karagöz Sanatçısı Cengiz Özek, “Kukla sanatının aslında herhangi bir obje ya da objelerin sahnede can bulmasıyla ortaya çıkan büyülü bir sanat olduğunu anladık. Sadece çocuklarla özdeşleştirilen bu alanın, içimizdeki çocuğu ortaya çıkarttığını, oyun güdüsünü sonuna kadar kullanarak sadece çocuklara değil, en sofistike beklentileri olan sanatseverlere hitap edebileceği de kabul edildi” dedi.  Festivalin biletleri “biletinial.com” üzerinden alınabiliyor. Akbank Sanat’ta gerçekleşecek gösterimlerin biletleri ise biletix.com’dan satışa sunuluyor.

İlginizi Çekebilir