İnsanlığın Büyük Hikayeleri

İsmail Gezgin’le Mitoloji Dersleri

Tanrı insanı yarattıktan sonra ona çoğalmasını ve soyunu dünyanın dört bir tarafına yaymasını emretmişti. Başlangıçta yeryüzünün bütün insanları aynı dili konuşuyordu. Dil birliği onlara güç ve cesaret vermiş, Tanrı’nın isteğini reddedip kendilerine bir kent kurmayı ve göklere erişecek bir kule yaparak üne kavuşmayı istemişlerdi. Böylelikle bu dili bir, sözü bir insanların kulesi hızla büyüdü. Tanrı gördü ki gözünü gökyüzüne dikmiş bu insanları durduracak hiçbir şey yok: “Aşağı inip dillerini karıştıralım ki birbirlerini anlamasınlar” dedi. Ve sonra dilleri değişen insanlar birbirine  yabancı oldular. Aralarındaki o muazzam bütünlük bir anda sonlanmış, haliyle kule yapımı da durmuştu. Çaresiz her biri bir yere dağıldı; dünyanın farklı köşelerinde başka dillerde yeni bir dünya, varlığını göklere bağlayacak yeni bir “hikâye” yazılmaya başlandı. O günden sonra insanların gördüğü, tanımladığı dünya bir daha asla aynı olmadı. Çünkü görüp bildikleri ve hatta yaşadıkları sadece dilden ibaretti.

İnsanın uğraşı, kendinin inşasıdır; eksik olanı tamamlama, bütünleme gailesidir. Dille kaybettiğinin yerine yine dille yenisini ikame etme çabası, başlangıçta verili kaynağını/özünü kaybetmesinden kaynaklanır. Konuştukça, konuşlanır, konar, yerleştikçe yerlileşir ama ulaşmaya çalıştığı hep geride bıraktığıdır. Noksanı tamamlamaya,  yamamaya çalıştığı dil, insanı Sisyphos mertebesinden öteye ulaştırmaz; her zirve yeni bir düşüştür. Hep daha yükseğe taşıyan -harf harf, kelime kelime, cümle cümle- dil işçiliği, tepede insanın yüzüne çarpan kendilik gerçekliğiyle bir trajediye dönüşür. Kaybettiği, kovulduğu cennet/arzu nesnesi her seferinde göklere referans yeni bir dil işçiliğini gerekli kılar. Doğadan yonttuğu harflerden kurduğu metinler ve ölümlülüğünün üzerine giydiği ölümsüz simgesellikle, durmadan büyük öyküler yaratır.

Üç gün sürecek mitoloji derslerinde, büyük mitosların izini takip edip kimi zaman Orta Doğu’nun Gılgamış’ı olarak Dilmun ülkesine, kimi zaman ise Troia Savaşı’ndan evine dönen Odysseus’un gemisine binerek bilinçdışının derinliklerine yolculuk yapacağız. Rehberimiz “kör ozan” Homeros’un peşinden insan denilen türün mitolojik geçmişine seyahat edeceğiz.

14 – 15 – 16 Haziran 2018

20.00 – 23.00

Gümüşlük Akademisi Açıkhava Sahnesi’nde

Kayıt: http://www.gumuslukakademisi.org/

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet