Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu: Krallar, İmparatorlar, Kent Devletleri

Yapı Kredi Kültür Sanat, internet üzerinden online olarak düzenlediği canlı yayınlarına Arkeoloji Konferansları ile devam ediyor. Bu ilk online konferansa Prof. Dr. Oğuz Tekin konuşmacı olarak katılıyor.

Eski Çağ’da Anadolu’da kurulmuş kent devletleri veya krallıklara dair bilgilere farklı kaynaklardan ulaşmak mümkündür. Edebi kaynaklar, arkeoloji ve epigrafinin yanı sıra en güvenilir kaynaklar sikkelerdir. Hellenistik krallıkların hem birbiriyle hem de Roma ile yaptıkları iktidar mücadelelerinin yanı sıra egemenlikleri altındaki kent-devletlerinin siyasal ve kültürel durumları sikkelerden okunabilmektedir. Büyük İskender ile başlayan ve Geç Antik Çağ’a kadar uzanan bu döneme dair, idari yapı, dil, din, festivaller, imar faaliyetleri, dostluk anlaşmaları, ittifaklar, mitoloji, depremler, alışveriş gibi birçok konu hakkındaki bilgiler sikkeler sayesinde bu dünyanın kapılarını açmaktadır.

Arkeoloji Konferansları’nda bu ay, tarihin günümüze ulaşan en önemli bilgi kaynaklarından olan sikkeleri konuşmak üzere, Koç Üniversitesi Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Oğuz Tekin konuk olacak. Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu: Krallar, İmparatorlar, Kent Devletleri üzerine konuşacak olan Tekin sikkelerin, tarihi okuma ve anlamada ait oldukları döneme dair neler anlattıklarını yorumlayacak.

Herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buradaki linke tıklayarak, Microsoft Teams uygulaması üzerinden katılabilirsiniz.

Fotoğraf: Kral Lysimakhos (MÖ 306-281) dönemi gümüş sikkesi, İskender başı.

Katılımcılar

Oğuz Tekin

Yapı Kredi Kültür Sanat – Microsoft Teams

21 Mayıs 2020 Perşembe Saat: 18:00

Arkeoloji Konuşmaları

ÜCRETSİZ

İlginizi Çekebilir