“Hayatımız Kitap” Programında Metin Celal, Adnan Özer’i Ağırlıyor

Şair, çevirmen ve yayıncı Adnan Özer, kitaba ve yayıncılığa odaklanan online program “Hayatımız Kitap”ın 13 Mayıs Perşembe akşamı 21.00’de canlı yayınlanacak yeni bölümünde Metin Celal’in konuğu olacak. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin hayata geçirdiği programın yeni bölümünde Metin Celal ve konuğu Adnan Özer; Özer’in yayıncılık hikâyesini, edebiyatla ilişkisini ve dünden bugüne Türkiye’de yayıncılığın yolculuğunu konuşacaklar. Her perşembe 21.00-21.45 saatleri arasında canlı yayınlanan “Hayatımız Kitap”, yayın saatinde Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından canlı olarak izlenebilir.

Yayıncı ve yazar Metin Celal ile gazeteci ve yazar Sibel Oral “Hayatımız Kitap” programını dönüşümlü olarak yönetiyorlar. Program, yayıncılık sektörünün paydaşlarını bir platform üzerinde bir araya getirerek sektörde çalışanları, sektörle ilgili kişileri, öğrencileri ve Türkiye Yayıncılar Birliği üyelerini bilgilendirmeyi; ufuk açıcı sohbetlerle geleceğe dair öngörüleri, sorunları, yeni fikirleri masaya yatırmayı; topluma yayıncılığı anlatmayı; okumanın önemi ve gerekliliği konusunda bilinç kazandırmayı ve yayıncılık sektörüne itibar kazandırmayı hedefliyor.

Uzun yıllardır yayıncılık dünyasına değerli katkılar sunmuş yayıncı ve yazar Metin Celal, online “Hayatımız Kitap” programında iki haftada bir perşembe günleri yayıncılar, genel yayın yönetmenleri ve editörlerle sohbet ediyor. Metin Celal ve konukları programda, yayıncılık sektöründeki gelişmeler, sorunlar, çözüm yolları, yayın politikaları ve okuma kültürü konularına yoğunlaşıyor. Deneyimli gazeteci ve yazar Sibel Oral ise iki haftada bir perşembe günleri yazarlarla sohbet ederek “Hayatımız Kitap”ta seyircilere, yazma deneyimleri, yeni kitapları ve Türkiye’de okur eğilimleri ve okuma kültürü konularında yoğunlaşan bir program içeriği sunuyor.

Her perşembe 21.00-21.45 saatleri arasında canlı yayınlanan “Hayatımız Kitap” programı, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından izlenebiliyor. “Hayatımız Kitap”ın önceki bölümlerine ise yine YouTube’dan ulaşılabiliyor.

Adnan Özer: 1957 yılında Tekirdağ’ın Gazioğlu köyünde doğdu. Üniversiteye kadar İstanbul, Silivri (Küçük Sinekli köyü), Çatalca ve Batman’da okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu.  İlk şiiri 1977’nin Aralık ayında İlerici Yurtsever Gençlik adlı dergide yayınlandı. O tarihten bu yana pek çok dergide şiir ve yazıları yer aldı. 1980 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nin açtığı şiir yarışmasında Birincilik Ödülü’ne değer görüldü. İlk şiir kitabı (Ateşli Kaval) 1981 yılında yayınlandı. Çıngırağın Ölümü (1984), Rüzgar Durdurma Takvimi (1987), Zaman Haritası (1991), Veda Şiirleri (1999), Yol Şarkıları (2016) diğer şiir kitaplarıdır. Zaman Haritası ile 1991 Cemal Süreya Şiir Ödülü’ne, Yol Şarkıları ile Fazıl Hüsnü Dağlarca (Cenk Gündoğdu ile beraber) ve Attila İlhan ödüllerine değer görülmüştür. Üç Çiçek, Fanatik, Geniş Zamanlar, Düşler, E Edebiyat, Kaçak Yayın ve Vapur Edebiyat kurduğu edebiyat dergileri arasındadır; ayrıca birçok yayınevi de kurmuştur. İspanyolcadan, başta şiir kitapları olmak üzere -Pablo Neruda, Octavio Paz, F. Garcia Lorca, Ruben Dario- birçok çeviri yapıtına imza atmıştır. “Victor Jara, Ölümsüz Şarkı”, “XX. Yüzyılın Yalnızı, Fernando Pessoa (Rüstem Arslan ile birlikte) adlı inceleme/derleme yapıtları bulunuyor. Çocuk edebiyatı dalında “Küçük İstasyon”, folklorik bir anlatı olan “Hayal Tabirleri” diğer yapıtlarıdır. Birçok edebiyat dergisi ve yayınevi kurmuştur. Gezi ve edebiyat eleştirisi yazılarıyla da tanınıyor. Şiirleri birçok dile çevrilmiş olup, Makedonca, Romence, Portekizce, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Azerbaycan Türkçesinde kitap olarak yayımlanmıştır.

Pablo Neruda’nın Evrensel Şarkı/Canto General kitabı ile Dünya Kitap Yılın En İyileri 2020 ödüllerinde Yılın Çeviri Kitabı ödülünü aldı. Son romanı Eskiden Gelecek Güzeldi 2020 yılında Doğan Kitap’tan çıktı.

İlginizi Çekebilir