Hayal Ortağım Projesiyle Sergiler Konuşuyor

Engelli bireylerin sosyal hayata daha aktif katılmaları için amacıyla hayata geçirilen “Hayal Ortağım” uygulaması sanatla bütünleşiyor. “Şehirlere Alışamadı: Sabahattin Ali’nin Şehirler” sergisi projenin uygulanma alanı oldu.

Görme engellilerin sosyal hayata eşit ve tam katılımlarına destek olmak, görsel sanattan da herkes kadar keyif alabilmelerini sağlamak için yola çıkan Turkcell’in Hayal Ortağım Uygulaması, Yapı Kredi Kültür Sanat’taki sergilerin sesi olmaya devam ediyor. Dünyaca ünlü eserlerin betimlenmesi ile edebiyatı ve en sevilen filmlerin betimlenmesi ile sinema filmlerini görme engellilere ulaşılır kılan uygulama, şimdi de Türkiye’nin en önemli sanat merkezlerinden Yapı Kredi Kültür Sanat’taki Sabahattin Ali Sergisi’nde  ‘Cepten Sesli Betimleme’ servisi ile kullanıcılara hizmet vermeye başladı. Sesli Betimleme Derneği’nin destekleriyle hazırlanan detaylı eser betimlemeleri, görme engellilerin hizmetine sunuluyor.

Kapalı alanda navigasyon hizmeti

Mobil dünyanın Oscar’ı kabul edilen Global Mobil Ödülleri’nde “Erişilebilirlik ve Sosyal Hayata Dahil Edilme Alanında Mobilin En İyi Kullanımı” kategorisinde dünya birinciliğine layık görülen Hayal Ortağım, “Cepten Sesli Betimleme” servisi ile, bugüne kadar 85 vizyon filmi ve 14 bölümlük TV programını kullanıcılarla buluşturdu. Tüm operatör kullanıcılarına açık ve ücretsiz olan ve 200 bin kullanıcısı bulunan uygulama, görme engelliler için bilgiye hızlı ve kolay ulaşılmasını amaçlıyor.

Şehirlere Alışamadı: Sabahattin Ali’nin Şehirleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın ev sahipliği yaptığı “Şehirlere Alışamadı: Sabahattin Ali’nin Şehirleri” adlı sergi, Sabahattin Ali’nin yaşamı boyunca bulunduğu Anadolu şehirlerine ve Berlin’e, yazarın gözünden bakmayı amaçlıyor. Sergide Sabahattin Ali Arşivi’nden çıkan yeni belge ve fotoğrafların yanı sıra Tarih Vakfı Arşivi ve Ömer M. Koç Koleksiyonu’ndaki belgeler yer alıyor.  Sergi, 27 Nisan’a kadar İstiklal Caddesi’ndeki Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaretçilerini bekliyor.

İlginizi Çekebilir