Hamdi Şahin ile Eski Yunan ve Roma Dünyasında Tanrılar, Kahramanlar, Savaşlar ve Aşklar

Eski Yunanca Mythos ve Logos kavramlarının birleşiminden oluşan Mitoloji, tüm kültürlerin söylencelerini ve efsanelerini araştıran bilim dalıdır. Ancak yine mitoloji denince akla ilk anda Eski Yunan ve Roma efsaneleri gelir. Bunun haklı nedenleri vardır. Bu kültürlere ilişkin efsaneler zamanla tüm Akdeniz havzasına yayılmış; buradaki kültürleri etkiledikleri gibi, yerel kültürlerden de bazı gelenekleri kendi söylencelerine katarak gelişmiştir. Roma dini ve kültleri de bu efsaneler etrafında temellenmiş ve zamanla değişime uğramıştır. Atölye 2 oturum şeklinde gerçekleşecektir:

Atölyenin ikinci oturumunda Eski Yunan ve Roma dünyasında Tanrılar, Yarı Tanrılar ve kahramanların efsaneleri, tanrıların savaşları, mücadeleleri ve aşklarından bahsedilecektir.

*İki oturumda gerçekleşecek olan atölye seri halinde takip edilebildiği gibi tek derslik de takip edilebilir.

Hamdi Şahin: Prof. Dr. Hamdi Şahin, İstanbul Üniversitesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Eski Yunan Dili ve Edebiyatı mezunu. Yüksek Lisans ve Doktorasını yine aynı üniversitenin Eskiçağ Tarhi alanında yaptı. 1993 yılından bu yana Urla Kazısı, Harmanören İlk Tunç Çağı Mezarlığı Kazısı, Nis (olympos) Kazısı, Perge Kazısı, Karadeniz Bölgesi Yüzey Araştırmaları, Göller Bölgesi Yüzey Araştırmaları, Thrakia Bölgesi Tarihi Coğrafya ve Epigrafya Araştırmaları, Kilikia Bölgesi Tarihi Coğrafya ve Epigrafi Araştırmalarına katıldı. 2007 yılından itibaren ise Dağlık Kilikia Bölgesinde geniş bir ekiple, yerleşim tarihi ve epigrafi araştırmalarını yürütmektedir.  Biri Almanya’da  (Berlin) (Corpus Inscriptionum Latinarum XVII-5,1 Miliaria Provinciarum Asiae, Lyciae-Pamphyliae et Ciliciae ) diğer ikisi de yurtiçinde  olmak üzere (Dağlık Kilikia Yerleşim Tarihi ve Epigrafya Araştırmaları; Antik Demografi) üç ayrı projenin başkanlığını yürüten Prof. Dr. Hamdi Şahin İstanbul Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmakta ve adı geçen kürsünün Anabilim Dalı başkanlığını da yürütmektedir. Asıl ilgi alanı Eski Yunanca ve Latince yazıtlardır.

Narmanlı Sanat

Online Atölye

Eğitmen: Hamdi Şahin

27 Şubat Cumartesi 17:00-18:30

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir