Güncel Bir Mesele: Sanat Yönetimi ve Toplumsal Cinsiyet

Türkiye’de ağırlıklı olarak İstanbul merkezli ilerleyen ancak son dönemde farklı şehirlerde de gittikçe önem kazanan özel destekli sanat kurumları ve girişimlerin sağlıklı ve kalıcı bir şekilde sürdürülmesinde büyük etki yaratacak olan profesyoneller kuşkusuz sanat yöneticileri olacak. Peki bu sanat yöneticilerinin ağırlıklı olarak kadınlardan oluştuğunu biliyor musunuz? Aysun bu modülde, Sanat Yönetimi’nin global dengelerle ilerleyen kültür politikaları üzerinden gelişen tartışmalarını ve bazen de çatışmalarını kadın hakları ve toplumsal cinsiyet aktivizmi ışığında ele alacak.

Esra A. Aysun: İstanbul doğumlu Esra A. Aysun Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji okuduktan sonra yüksek lisansını New York Üniversitesi Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nde tamamlamıştır.

2003 yılından itibaren İstanbul’da sürdürdüğü kültür ve sanat alanındaki profesyonel hayatında Galerist, Dot ve Masumiyet Müzesi gibi farklı disiplinlerdeki kültür kurumlarında danışman ve yönetici olarak çalıştı ve bir yandan da 2005- 2013 yılları arasında sanat yönetimi alanında Yıldız Teknik, Yeditepe, İTÜ MİAM and Mimar Sinan Üniversiteleri’nde ders verdi. 2008-2013 yılları arasında uluslararası kültürel işbirliklerini destekleyen network ve oluşumlarda– IETM (Brüksel), Balkan Express (Slovenya), Cimetta (Paris) ve AICA Türkiye- danışma ve yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. 2013 Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun Danışma Kurulu’nda yer aldı. 2019 itibari ile ise Arter Müzesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2014-15 yıllarında Yapı Kredi Yayınları Sanat Dünyamız Dergisi’nin Güncel Durum ekinin yazarlığını ve editörlüğünü üstlendi. 2013’te moderatörlüğünü yaptığı Sanat Yönetimi Üzerine Konuşmalar serisinin kitabı gene Yapı Kredi Yayınları’ndan 2014’de yayımlandı. 2014 yılından itibaren British Council Türkiye’de Sanat Direktörü olarak çalışmakta olan Aysun, Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki kültürel işbirliklerini yaratıcı ekonomiler, sanatta dijital ve erişilebilirlik ve kültürde kadın gücü programları çerçevesinde mümkün kılan projeleri yönetmektedir.

2020 yılında Açık Radyo’da yayınlanan ve sivil alan ve kültür ve sanat alanı profesyonelleri ile toplumsal cinsiyet üzerine kısa sohbetlerden oluşan Festival Alanı programını hazırlayıp sunmuştur. Aysun, WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un 2021 yılı küratörüdür.

SEMİNER

Konuşmacı: Esra A. Aysun

17 Haziran 2021 Perşembe 18:00

Kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir