Gümüşlük Festivali Begül Erhan’la Dibeklihan’da Devam Ediyor

Bodrum’da devam eden 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bir konser verecek olan Gitarist Begül Erhan, 18 Ağustos Pazar akşamı Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü sahnesinde izleyiciyle buluşacak.

Klasik müzik dinleyicisinin karşısında Jose Luis Merlin, Francisco Tarrega, Isaac Albeniz, Agustin Barrios Mangore, Celso Machado ve Fernando Bustamente’nin eserlerinin yanı sıra anonim eserlere de yer verecek olan Begül Erhan, Avrupa’nın en prestijli konser salonlarından Viyana Konzerthaus ve İtalya’nın Sicilya adasında verdiği başarılı konserlerle de beğeni toplamış bir sanatçı. Genç müzisyen aynı zamanda dünyanın pek çok yerinde yapılan festivallerde ve özel konser organizasyonlarında performans sergilemeye devam ediyor.

Kısa süre sonra ikinci albümü yayınlanacak olan Begül Erhan’ın Anadolu türkülerinden oluşan ilk albümü ‘Anatolian Folk Songs’, Ada Müzik etiketiyle 2017’de yayınlandı. Bu albüm aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın klasik gitar albümü olma özelliğini taşıyor. Ulusal ve yerel yayın organlarında kültür – sanat programlarına katılan ve klasik gitarla ilgili söyleşi ve performanslar sergileyen sanatçı, uluslararası alanda tanınmış ve saygın birçok virtüözün ustalık sınıfına katılarak ders ve kritikler aldı.

Rönesans’tan Günümüze, Latin’den Anonim Ezgilere

Uluslararası alanda başarı gösteren birçok sanatçıyla ortak çalışmalarda bulunarak konserler veren Begül Erhan’ın,  repertuarı, Rönesans’tan günümüze, Latin bestecilerden Türk ezgilerine uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde izleyici ile buluşacak olan Begül Erhan, geceye Jose Luis Merlin’in, “Suite del Recuerdo” adlı eseriyle başlayacak. Gitarist bu eserden “-Evocacion –Zamba –Chacarera –Carnavalito –Evocacion  ve –Joropo” başlıklı bölümleri seslendirecek. Ardından Francisco Tarrega’nın, “Recuerdos de la Alhambra” adlı yapıtını sunacak olan Erhan, bu eserde yer alan “Capricho Arabe” ve “Endecha & Oremus” adlı bölümlere yer verecek. Begül Erhan, gecenin ilk yarısını Isaac Albeniz’in sevilen iki eseriyle bitirecek. Bu eserler sırasıyla, “Rumores de la Caleta” ve “Asturias (Leyenda)” başlığını taşıyor.

Begül Erhan, gecenin ikinci yarısına Agustin Barrios Mangore’nin bir eseriyle başlayacak, “-Preludio Saudade -Andante Religioso -Allegro Solemne” adlı üç bölümlük eser, “La Catedral” başlığını taşıyor. Daha sonra üç anonim eserle izleyici karşısına çıkacak olan gitarist, ilk olarak aranjesi Çağdaş Üstüntaş’a ait “Yağcılar Zeybeği”ni, ardından Murat İşbilen tarafından aranjesi yapılan “Kara Toprak” ve Bekir Küçükay tarafından aranje edilen “Aman Avcı”yı seslendirecek. Program Celso Machado’nun, “Parazula” adlı yapıtıyla devam edecek. Son olarak

Fernando Bustamente’nin, “Misionera” adlı eserini Jorge Morel aranjesi ile seslendirecek olan Begül Erhan, geceyi sonlandıracak.

İlginizi Çekebilir