Gölge Oyununun 500. Yılında Karagöz Sergisi

Gölge Tiyatrosunun 500. yılı nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı iş birliğinde bir Karagöz sergisi açılacak.

Sergi 13-31 Ekim tarihleri arasında Topkapı Saray sergi salonunda izleyici ile buluşacak. Sergi kapsamında Cengiz Özek’in Topkapı Sarayı’ndaki Karagöz figürlerinden esinlenerek yarattığı figürler yer alacak. Ayrıca Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonunda önemli yer tutan Saray Karagözcüsü Nazif Bey figürlerine atfen Cengiz Özek koleksiyonunda yer alan Hayali Nazif figürleri de sergide yine yer bulacak. Bu dönemde dünyaca bilinen Karagöz Sanatçımız Cengiz Özek’in “Çöp Canavarı” ve “Büyülü Ağaç” oyunları sahnelenerek sergi desteklenecek.

Karagöz’ün 500. Yılı

Bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek festivalde; 2017 yılının Gölge Tiyatrosu Karagöz’ün 500. yılı olması sebebiyle gölge tiyatrosuna da özel bir yer verildi. Gölge tiyatrosunun doğduğu yer olarak düşünülen Asya’dan birçok gölge kukla grubu festivale davet edildi. Kamboçya’dan Pnom Penh, büyük bir meşalenin gölgesinde dev deri kuklalarıyla, Pekin’den Master Mao Mao Çin gölge kuklasının gerçeğe çok yakın devinimleriyle, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu Genç Tanrıça Nazha’nın serüvenleriyle ve Hong Kong ve Türkiye ortak yapımı “Avanti” Nasrettin Hoca hikayeleriyle festivale katılacak.  Ayrıca Endonezya Gölge Oyunu Wayang Kulit üzerine İspanyol Grup El Gecko con Botas’ın bir çalışması yer alacak.

15 Ülkeden 25 Grup Yer Alıyor

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen festival, Unesco Kültür Mirası taşıyıcısı uluslararası  kukla ve Karagöz  Ustası  Cengiz  Özek Genel  Sanat  Yönetmenliğinde  13-31 Ekim  tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. Bu sene programda 6 yerli oyun, 15 farklı ülkeden 18 topluluk yer alıyor. Yerli gruplar: Cengiz Özek, Ercan Sönmez, Tiyatro Gülgeç, Çocuk Prodüksiyon (Alper Tansı, Atilla Güngör), Dünya Çocuk Oyunları ve Naif Bey Kumpanyası’ndan oluşuyor.

Diğer topluluklar ise şöyle: Avusturya’dan Thomas Ettl, Fransa’dan Ruşen Yıldız, İspanya’dan Toni Zafra, The Ytuquepintas Company ve El Gecko con Botas, İtalya’dan Paolo Papparotto, İngiltere’den Drew Colby, Çin’den Mao Mao, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu, Kamboçya’dan Phnom Penh Gölge Tiyatrosu, Rusya’dan Meta Zero ve The Fifth Wheel, Arjantin’den La Gorda Azul, Çek Cumhuriyeti’nden Karromato ve  İsrail’den Ornan Braier.

İlginizi Çekebilir