Gazetecilik Konuşmaları: “İşçi Sınıfı Ekonomi Basınından Nasıl Dışlandı?”

Gazetecilik Konuşmaları serimizin bu bölümünde konumuz emek.

Emeğin, emekçilerin, gazetelerin ekonomi sayfalarından nasıl kovulduğunu ve televizyonların ekonomi programlarında nasıl kendilerine hemen hiç yer bulamadıklarını konuşacağız. Medyadaki sınıfsal tahakkümden de bahsedeceğiz dolayısıyla. İşçi sınıfının ekonomi basınından dışlanmasının hikâyesini, süreci içinden yaşamış ve sürece direnmiş, direnilmesi gerektiğini savunmuş üç değerli gazetecinin gözlemleriyle hatırlayacağız. Elbette, hâlihazırda “bağımsız gazetecilik” yapma uğraşındaki kuruluşların emek haberciliğine gereken yeri vermeye başlamaları için neler yapılabileceği de gündemimizde olacak.

Ümit Kıvanç: İstanbul Üniversitesi Basın-Yayın mezunu. Milliyet ve Cumhuriyet gazetesi, Yeni Gündem dergisi, İletişim Yayınları ve Medyakronik’te çalıştı. Birikim, Radikal, Radikal İki, Taraf, Duvar ve P24’te yazdı, yazıyor, Riya Tabirleri adlı blogu var. Aşkım Bana Resimaltı, Bekle Dedim Gölgeye, Gaib Romans, Yalnız Olmuyor, Siyah Makamı, Erkek Hikâyeleri adlı edebî eserleri, Kesin Ofsayt, Demiş Bulundum ve Panislâmcının Macera Kılavuzu, O Meslek Bunalımda adlı inceleme-deneme kitapları var. Yaptığı belgeseller ve kısa filmlere gecetreni.net adresinden ulaşılabilir.

Jale Özgentürk: 1958, İstanbul doğumlu. Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra gazeteciliğe 1984 yılında Dünya gazetesi İzmir Bürosu’nda başladı. Daha sonra İstanbul’a geldi ve sırasıyla Milliyet, Sabah, Yeni Yüzyıl, Star, Referans, Radikal, Hürriyet gazetelerinde ekonomi müdürlüğü görevlerinin yanında köşe yazarlığı yaptı. 2019 yılında Hürriyet gazetesinden istifa etti. Dünya gazetesindeki kısa süreli köşe yazarlığının ardından halen Cumhuriyet gazetesi ekonomi müdürlüğü görevini yürütüyor, ekonomi kulisleri yazıyor. Özgentürk’ün, gazeteci Rıdvan Akar’la birlikte, Engin Civan olayının perde arkasını anlattıkları, İşini Bilen Bir Memur: Engin Civan-Bir Prensin Hisseli Hikâyesi adlı, 1995’te İletişim Yayınları’ndan çıkan bir de kitabı var.

Bahadır Özgür: 1975, Kayseri doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nde okurken 1995 yılında gazeteciliğe stajyer olarak Evrensel gazetesi Ankara Bürosu’nda başladı. Ardından İstanbul’a gelerek aynı gazetede ekonomi şefliği ve köşe yazarlığı yaptı. 2005 yılından itibaren de sırasıyla Referans, Radikal ve Hürriyet gazetelerinde ekonomi editörlüğü görevini yürüttü. 2017 yılında Hürriyet’ten istifa etti. Halen dijital yayın Gazete Duvar’da ekonomi yazıları yazıyor.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

15 Haziran Salı 21:00

Ümit Kıvanç – Jale Özgentürk – Bahadır Özgür

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir