Fırat Şenol ile Tarihi Fotoğraflarla Eski İstanbul’u Okumak

İstanbul’un iktisadi, sosyal, kültürel ve sanatsal hayatının yanı sıra gündelik yaşamını yansıtan fotoğraflar önemli bir belge olarak karşımıza çıkar. Katılımcı ve anlatıcı olarak birlikte yorumlayacağımız bu atölye ile fotoğraflarla İstanbul hayatının zengin manzaralarına bakarak,sanatsal ve kültürel yaşamını, üretim ve tüketim kültürünü, festival ve kutlamalarını, gündelik yaşamın içindeki insanlara ve hikayelerine dair İstanbul dünyasının yaşanmışlıkları ve olaylarının ipuçlarını yakalayarak bir kompozisyon oluşturacağız. Görme eyleminin fotoğraf üzerindeki etkileri ile geçmişin bir anını yorumlayarak farklı bakış açıları kazanmayı hedefleyeceğiz.

*Atölye online olarak Zoom.us üzerinden gerçekleşecek olup fotoğraflar üzerinden katılımcılarla interaktif bir metotla okumalar yapılacaktır. Atölye herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir.

Fırat Şenol: Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünü “1970’lerde Devrimci Sanat ve Duvar Resmi” isimli lisans tezini tamamlayıp, yine aynı okulda yüksek lisans derslerini almaya başladı. 1990’lar Sanat Siyaset ilişkisi üzerine çalışmalar yaptı. 19 Yüzyıl İstanbul dünyasının sosyolojik kültürel ve sanatsal ortamına dair dersler alarak, çalışmalar yaptı. Marmara Üniversitesi Radyo Tv ve Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı ve “Türkiye’de 1990’lı Yıllarda Teknolojinin Sanat Etkisi” isimli tezi tamamladı. 19.y.y. İstanbul dünyası üzerine çalışmalar yapmaya, İstanbul Şehir Hikayeleri/ Mekanlar İnsanlar isimli başlıklar altında anlatımlar yapmaya sergilerde, müzelerde turlar düzenlemeye devam etmekte.

Narmanlı Sanat

Online Atölye

Eğitmen: Fırat Şenol

11 Mart 19:00-20:30

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet