Filistin Underground Müziği İstanbul’da

Filistin’in yer altı müzik dünyasını konu eden ilk belgesel olan Palestine Underground 12 Ekim Cumartesi akşamı Babylon’da. “Filistin’in asi sesleri” olarak anılan, Palestine Underground kolektif bünyesindeki birçok isim gecede yer alacak.

Muqata’a

Ramallah çıkışlı prodüktör, beatmaker ve MC Muqata’a; alan kayıtları, sample’lar ve çeşitli elektronikleri kullanarak ambient tonlardan sert ritimlere uzanan bir avangart noise sound’u oluşturuyor. 2009’a kadar aktif olarak Avrupa ve Arap ülkelerini turlayan “Ramallah Underground Collective”’in kurucularından olan Muqata’a, aynı zamanda görsel-işitsel performanslarıyla ismini duyuran grup “Tashweesh”in de kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

ODDZ

Ramallah underground sahnesinin ön plandaki DJ ve prodüktörlerinden ODDZ, yaklaşık 10 senedir düzenlediği partilerle de isminden bahsettiriyor. Filistin’in elektronik müzik odaklı ilk plak şirketi Harara’nın başında ve yine Filistin çıkışlı radyo, Radio Nard ekibinin bir parçası olarak yaptığı üretimlerle bölgedeki müzik sahnesinin etkili isimleri arasında. Son üç senedir, DJ performanslarıyla ve etkileyici setleriyle Filistin’e underground ve techno kültürünü taşıyan prodüktör; Amman, Berlin, Beyrut, Viyana, Budapeşte ve İstanbul’da da birçok kez sahne aldı.

Jazar Crew

Hayfa çıkışlı DIY müzik ve sanat kolektifi Jazar Crew; müziği, sanatı ve eğitici içerikleri kullanarak Filistin’in underground sahnesini geliştirmek ve sanatsal hareketi ateşlemek amacıyla bir araya gelmiş bir grup Filistinli gençten oluşuyor. Ekip, Hayfa ve Ramallah gibi şehirlerde düzenledikleri underground partileriyle farklı yerleşim birimlerindeki müzik severler arasında köprü kurmayı başardı. Kendi kimliklerine özgü bir underground sahnesi yaratmayı ve coğrafyadaki gençler için güvenli bir dans pisti oluşturmayı hedefleyen ekip; Celile, Ramallah, Kudüs, Yafa, Antwerp, Paris ve New York’taki performanslarıyla ismini duyurdu.

BLTNM

Ramallah çıkışlı bağımsız plak şirketi BLTNM; MC Shabrdeed ve Shabmouri, prodüktör Al Nather ve görsel sanatçı Faris Amin tarafından 2015’te kuruldu. Fas’tan İran’a kadar tüm sanatçıların ve üretimlerin desteklenmesi amacıyla kurulan öncü plak şirketi, canlı performansları ve DJ setleriyle konuğumuz oluyor.

ROOT ISTANBUL

Hem yerel hem farklı coğrafyalardan filizlenen taze ve gelecek vadeden yeraltı müzik sahnesini ana odağı olarak alan ROOT; bağımsız müzisyen ve sanatçıları desteklemeyi ve onlara alan sağlamayı hedefleyen bir oluşum. ROOT; dünyanın dört bir yanından müzisyenleri ve farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getirerek yeni köprüler ve işbirlikleri inşa etmeyi arzuluyor.

CONTRAPOL

İçerisinde bulunduğu topluluklar ve bireyler için alternatif ve yenilikçi işler üretmeyi amaçlayan bir oluşum olan Contrapol’ün misyonu; dünyanın farklı şehirleri arasında gerçekleştirilecek işbirlikleri ile daha fazla insanı farklı mekan ve üretimlerle buluşturmak. Contrapol, yolculuğu boyunca hayata geçireceği farklı ölçekteki bu buluşmalarla, yerel, bölgesel ve global kültüre dokunmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir