Feride Çelik ile Romantik Akım Tablo Okumaları

Romantizmin çıkış noktası olan sanayileşme ve onun getirdiği değişimler, dönüşümlerdir. Avrupa sanatının kendine yeni bir çözüm yolu için ortaya çıkarmış olduğu romantizm akımı dönemin önemli tablolarına nasıl yansımıştır? Romantizm dönemi tablo okumaları dersinde bu ünlü tabloları yapan sanatçıların hayatları, tablolar altında yatan sırlar, semboller ve dönemin sosyolojisi, psikolojisi ile birlikte ele alınarak incelenecektir.

Alman romantik ressam Casper David Friedrich’in Bulutların Üzerinde isimli eserini, Fransız Devrimi’nin simgesi olarak kabul edilen Eugene Delacroix’ın Halka Yol Gösteren Yolculuk adlı çalışması, romantizm akımının önde gelen isimlerinden Francis Goya’nın eserleri ve İngiliz romantik ressam William Turner’ın Yağmur, Buhar ve Hız: Büyük Batı Demiryolu isimli yapıtları dönemin etkileri ve romantik sanat akımının özellikleriyle birlikte incelenip yorumlanacaktır.

Online Atölye

Eğitmen: Feride Çelik

6, 13, 20, 27 Ekim Salı – 10:00-12:00 (4 haftalık atölye)

Daha detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

Feride Çelik: Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek Lisansını Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde Marcus Graf danışmanlığında tezli olarak bitirdi. Tez başlığı: “2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Kapsamında: Taşınabilir Sanat”

Işık Üniversitesi Sanat Bilimi Doktora programını bitirdi. Prof. Balkan Naci İslimyeli danışmanlığında “Türk Sinemasında İç Göç Filmlerinde Birey ve Mekan Algısı (1960-2009)” başlıklı tezi yazdı.

“Deyim Sanat” galerisi’nde sanat danışmanlığı ve sergi küratörü olarak çalıştı. “Galerimiz” galerisi için de “Yenebilir Sanat” başlığı altında sanat projesi gerçekleştirdi. Halen “Galerimiz” ve başka galerilerle sanat projeleri ve sergi küratörlüğüne devam etmekte.

Avrupa Parlementer Meclisi Ödüllü Baksı Müzesi‘nde proje koordinatörü ve Baksı Kültür Sanat Vakfı‘nda yönetim kurulu üyesidir. Yedi Kültür Sanat, Artsclubistanbul ve L’atelier gibi kültür sanat platformlarında tablo analizi, sanat akımları ve kolleksiyonerlere de özel sanat tarihi dersleri vermektedir.

İlginizi Çekebilir

istanbul escort bayan