Feride Çelik ile Güncel Sanat Nereye Gidiyor?

Narmanlı Sanat, Şile’ye bağlı Ulupelit köyünde yer alan butik otel Casa Lavanda’da 23 Eylül Çarşamba, doğayla ve sanatla iç içe olabileceğiniz günübirlik bir atölye programı oluşturdu. Programın çoğunluğu açık havada olmakla birlikte Feride Çelik’i dinleyeceğiniz toplantı odasında her dinleyicinin arasında iki metre mesafe olacak şekilde tasarlandı. Atölye programında Feride Çelik ile “Güncel Sanat Nereye Gidiyor?” başlıklı üç saatlik bir atölye gerçekleşecek.

Contemporary İstanbul ve Bienaller üzerinden güncel sanat değerlendirilecek. 2019 yılında İstanbul’da yaşanan hareketli sanat ortamı sanat izleyicisine, sanat piyasasına ve sanat danışmanlarına nasıl bir etki ve geri dönüş yarattı? Bu soruya yanıt ararken güncel sanatın tarihçesi, günümüze ulaşana kadar ki değişimler gerek Türkiye’den gerekse dünyadan örneklerle açıklanarak yorumlanacaktır.

Feride Çelik: Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek Lisansını Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde Marcus Graf danışmanlığında tezli olarak bitirdi. Tez başlığı: “2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Kapsamında: Taşınabilir Sanat” Işık Üniversitesi Sanat Bilimi Doktora programını bitirdi. Prof. Balkan Naci İslimyeli danışmanlığında “Türk Sinemasında İç Göç Filmlerinde Birey ve Mekan Algısı (1960-2009)” başlıklı tezi yazdı. “Deyim Sanat” galerisi’nde sanat danışmanlığı ve sergi küratörü olarak çalıştı. “Galerimiz” galerisi için de “Yenebilir Sanat” başlığı altında sanat projesi gerçekleştirdi. Halen “Galerimiz” ve başka galerilerle sanat projeleri ve sergi küratörlüğüne devam etmekte. Avrupa Parlementer Meclisi Ödüllü Baksı Müzesi‘nde proje koordinatörü ve Baksı Kültür Sanat Vakfı‘nda yönetim kurulu üyesidir. Yedi Kültür Sanat, Artsclubistanbul ve L’atelier gibi kültür sanat platformlarında tablo analizi, sanat akımları ve kolleksiyonerlere de özel sanat tarihi dersleri vermektedir.

*Bir gün sürecek atölye Şile, Casa Lavanda’da gerçekleşecektir.

Narmanlı Sanat

23 Eylül Çarşamba, 10.30-18.30

Detaylı Bilgi ve Kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir