Engel Tanımayan Sanatçılar Mersin’de

Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali bu yıl ikinci kez 11-14 Ekim arasında düzenleniyor.

Festivale, Türkiye dahil 19 farklı ülkeden, engelleri azim, umut ve başarıyla aşmış müzik, resim, dans, fotoğraf gibi sanat dallarından toplam 100 sanatçı katılacak. Festival, Mersin’de değişik kültür ve sanat alanlarında gerçekleştirilecek.

Festival etkinlikleri için il merkezinin değişik semtlerinde konser sahneleri kurulacak ve sergi alanları açılacak. Ayrıca festival süresince paneller ve çalıştaylar düzenlenecek. Festivale katılım herkese açık ve ücretsiz olacak.

Aşık Veysel unutulmadı

Festival bu yıl, Türk Halk Müziği’nin unutulmaz sanatçılarından Aşık Veysel anısına yapılacak ve ‘Karanlıktan Aydınlığa’ mottosu ile tüm engellerine rağmen yaşama tutunabilen hem kendilerine hem çevrelerine hem de evrensel duygulara sanatlarıyla ışık olabilen tüm engelli sanatçılara adanacak.

Festivalin uluslararası konuklarından biri de ülkemizde de çok sevilen Porto Rikolu efsanevi şarkıcı, besteci ve gitar virtüözü usta sanatçı Jose Feliciano olacak.

Açılış gecesi sahnede olacak Feliciano dışında; doğuştan down sendromu bulunan bağlama sanatçısı Çağatay Aras, San Diego doğumlu ve kendi tekniğini geliştirerek ayakları ile gitar çalan eşsiz yetenek Mark Goffeney, Şarkıcılık,Yazarlık ve Mankenlik gibi değişik sanat dallarında yeteneğini kanıtlayan görme engelli Alman sanatçı Joana Zimmer, Latin Müziğin Avrupa’da en iyi temsilcileri ve geçen yıl birincisi gerçekleşen festivalin şarkısını yapan ve şarkının klibini Mersin’de çeken Gatto Gabriel &Steven Cyril de festivalin konukları arasında.

Ayrıca resim, fotoğraf gibi sanatın diğer dallarında yeteneklerini geliştirmiş ulusal ve uluslararası birçok engelli sanatçı da sergileri ile festivale renk katacak.

Sanat hayatları boyunca engellilere yönelik etkinliklere destek veren Eda/Metin Özülkü de Festivalde sahne alacaklar.

İlginizi Çekebilir