Emine Ayhan’la Dönüşen Beden ve İnsan Sorusu

Dönüşüm Edebiyatına bir Giriş

Bugün kapitalist piyasanın her yanından dönüşüm vaatleri yükseliyor: Bir inşaat projesinin, banka kredisinin, hikmetli tüyolar içeren bir kitabın, yerine göre bir rimelin bile hayatınızı kökten dönüştüreceğini ilan ediyor reklamlar. Büyüklü küçüklü metalara yapılması beklenen arzu yatırımı, her halükârda piyasanın empoze ettiği büyülü dönüşüm imgelerine dolayımlanıyor. Dönüşüm fikrinin ciddi bir cazibesi olduğu ortada. İnsandışı canlılar ileri teknolojiyle dakikalar içinde metaya dönüştürülürken, insanlarınsa bir gecede “insan”dan mülteciye, teröriste, vs. dönüştüğü bir politik vasat hakim. Bazı dönüşümlerse halen toplumsal tabu özelliğini koruyor, örneğin cinsiyet dönüşümleri. Demek ki dönüşüm aynı zamanda bir iktidar problemi. Modern hayata bunca sinmiş olduğu halde metamorfoz sözcüğünün hâlâ bir tür olağanüstülükle tınlaması ne tuhaf.

Dayatılan veya tabulaştırılan dönüşümlere karşılık, özgür dönüşümün doğal bir duyum yetisi ve armağan olarak yer bulduğu koca bir deneyimler dünyası var bir de. Bu dünyanın bilgisine çok çeşitli kaynaklardan ulaşabiliyoruz: Kadim halk mitleri, hasat şenlikleri, ziyan ve bereket ritüelleri, kültler, masallar, rüyalar, gündüz düşleri ve tabii, yaratıcı yazı ile sanat.

Seminerin ilk iki gününde, Rabelais’den Shakespeare’e, Kafka’dan Woolf’a, kendisinden sonraki bütün bir dönüşüm literatürünü esinlemiş iki antik metne yakından bakacağız sırasıyla: Ovidius’un Dönüşümler’i ve Apuleius’un Başkalaşımlar’ı (veya Altın Eşek). Farklı düzeylerde dönüşümlere sahne olan bu iki eserden hareketle, daha geniş kozmolojik ve poetik dönüşüm algısına açılmaya çalışacağız. Üçüncü gün ise, Kafka’nın bir diğer dönüşüm metni olan “Akademi için Bir Rapor”a gidecek ve modern dünyada insan olmanın performatif koşullarını irdeleyeceğiz. Dönüşüm edebiyatının okuru davet ettiği, insanla-insandışı arasındaki ontolojik ara-bölgeden insan sorusuna kuşkulu bir bakış atmaya davet ediyoruz sizleri.

14 – 15 – 16 Haziran 2018

10:30 – 13:30

Kayıt: http://www.gumuslukakademisi.org/

İlginizi Çekebilir