Elektronik Köprüler: Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun

Pera Müzesi “Elektronik Köprüler” başlıklı konuşma ve performans serisiyle, bu kez elektronik müziğin etkileşime geçtiği diğer alanları keşfe çağırıyor!

İstanbul’da kurulan müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayat geçirilen “Elektronik Köprüler”, teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi elektronik müziğin beslendiği ve etkileşime geçtiği farklı mesele ve alanları odağına alıyor. Serinin 2020 yılındaki ilk etkinliğinde Burcu Yaşin kentsel dönüşüme ses ekseninde düşünmeye davet ediyor.

Burcu Yaşin’in “Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun” başlıklı çalışması, Istanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinin Sarıgöl mahallesinde uygulanmakta olan kentsel yenileme projesinin, mahallenin soundscape’ine nasıl etki ettiğini merkeze alarak, burada neredeyse 50 yıldır ikamet etmekte olup, özellikle 90’lı yıllarda İstanbul’un eğlence sektöründe önemli bir rol oynayan Roman topluluklarının ve müzisyenlerinin kent hafızasında ve gündelik pratikte nasıl duyulamaz hale gelmeye başlandıklarına odaklanıyor.

Kentsel yenilemenin görsel boyutunun yanı sıra, işitsel boyutunu odağına alan çalışma, Barry Truax’ın “işitsel topluluklar” ve “işitsel iletişim” gibi kavramlarından yararlanarak, yenileme projesinin mahalledeki etkilerine dair ses merkezli bir okuma yapmayı hedefliyor. Niteliksel yöntem izleyen araştırmada alana dair veri; mahalleli ve mahalleyi duyan dış mahalle sakinleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlemci deneyimleri ve fotoğraf-video arşivlerinin değerlendirilmesi ile oluşturuldu. Serinin dördüncü etkinliğinde Burcu Yaşin önce projesini anlatıyor, ardından gerçekleştireceği performansla dinleyicileri hala kentsel dönüşüm sürecinde olan bir mahallenin seslerini hayal etmeye davet ediyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen konuşma ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır. Konuşma Türkçedir.

Elektronik Köprüler

Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun:

İstanbul’da Bir Kentsel Yenileme Projesi Üzerine

Burcu Yaşin

24 Ocak 2020 / 18:30

Pera Müzesi

İlginizi Çekebilir