Edebiyat Tarihi Konuşmaları: “İstanbul’un Altı Bin Bir Dünya”

Millî Cinâyât Koleksiyonu, İstanbul’un altındaki dehlizlerde yaşayan ve peri-cadı masallarının ardına saklanıp yukarıda kanlı cinayetler işleyen bir çete ile onları yakalamayı azmetmiş iki polis memuru Siyah Pençe Hüseyin Bey ve yardımcısı Abdal Ahmed’in maceraları. 1914 senesinde, seri polisiye roman iddiası ile Moralızade Vassâf Kadri ve Süleyman Sûdî tarafından yayımlanan Millî Cinâyât Koleksiyonu, gotik bir İstanbul hikâyesi anlatıyor.

Didem Ardalı Büyükarman: 1972 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebiyatın merkezi kadar çeperi ile de ilgilenen araştırmalar yapıyor. Edebiyat ve gündelik hayat, Türkçede polisiye ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından “Edebiyatın İzinde” serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir.

Seval Şahin: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebî biçimlerin sosyolojisi, polisiye edebiyat ve edebiyatta gündelik hayat üzerine çalışmalar yapmaktadır. Açık Radyo’da “Günün ve Güncelin Edebiyatı” başlıklı bir program hazırlamakta ve sunmaktadır. Peyami Safa’nın Server Bedi Külliyatı ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından “Edebiyatın İzinde” serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir. Yayımlanmış kitapları: Kültürel Sermaye, Kibar Hırsız ve Şehir (2011), Tanpınar’da Oyun (2013), Cinai Meseleler -Osmanlı-Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji- (2017), Talih, Tesadüf ve İrade- Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Romancılığı Üzerine Düşünceler- (2019).

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

23 Eylül Perşembe 21:00

Moderatör: Seval Şahin

İlginizi Çekebilir