Edebiyat Tarihi Konuşmaları: “Celil Oker ve Özel Polis Dedektifi Remzi Ünal”

2019 yılında aramızdan ayrılan Celil Oker, Türkçe polisiye edebiyata pilot emeklisi özel dedektif Remzi Ünal karakterini armağan etmiş bir polisiye yazarı. Türkiye’de özel dedektif olarak suçu ve suçluyu takip etmenin zorluklarını ve imkânlarını anlattığı polisiye romanlarında Celil Oker’in, 90’ların sonuyla değişen yeni dünya düzeninde İstanbul’da var olmaya çalışan Remzi Ünal’ın gözünden nasıl bir Türkiye panoraması çizdiğini ve polisiye edebiyat tarihindeki yeri konuşuluyor.

Didem Ardalı Büyükarman: 1972, İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi. Edebiyatın merkezi kadar çeperi ile de ilgilenen araştırmalar yapıyor. Edebiyat ve gündelik hayat, Türkçede polisiye ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından “Edebiyatın İzinde” serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir.

Çağatay Yaşmut: 1968 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Ekonometri okudu. Finans, bankacılık, otomotiv ve ilaç sektörlerinde çalıştı. Maltepe Üniversitesi Felsefe bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2008 yılında Beyoğlu Çıkmazı romanıyla yarattığı Başkomiser Galip tiplemesini, Şarkılar Susunca, Beni Yavaş Öldür, Kadıköy Cinayetleri, Moda Cinayetleri romanları ve yine Başkomiser Galip’in maceralarının anlatıldığı Doktor Ceyda’yı Kim Öldürdü ve Benim Canım Ailem öykü kitaplarıyla sürdürdü. Kadıköy Cinayetleri romanı 2012 yılında Dünya Kitap Altın Sayfa Polisiye Roman Ödülü’ne layık görüldü. Cumhuriyet Kitap ve 221B Dergi’de polisiye kitap tanıtım yazıları yayımlanıyor. Türkiye Polisiye Yazarları Birliği üyesi olan yazar evli ve İstanbul’da yaşamaktadır.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

14 Ekim Perşembe 19:00

Moderatör: Didem A. Büyükarman

Detaylı bilgi için tıklayın.

İlginizi Çekebilir