Direnç Erşahin’le Bilgi Üzerine

Bilgi üzerine: neliği, halleri, sınırları

Epistemolojinin temel meselesini gündelik karşılıklarıyla tartışan bir yöntem atölyesi

“Bütün insanlar doğaları gereği bilmeyi arzularlar.” Aristoteles’in Metafizik kitabının giriş cümlesi bilgiyle olan katmanlı ilişkimize ışık tutuyor. Bir şeyin ne olduğunu/neliği bilmenin verdiği haz çoğu zaman o bilginin kullanım değerinin ötesine geçer. İyi bir akıl yürütme pratiğini ele aldığımızda sonucundan bağımsız olarak kişiyi zenginleştiren bir eylemden bahsediyoruz. Peki, bu pratiği nasıl tanımlar, geçerlilik koşullarını nasıl belirleriz?

Bu atölye boyunca bilginin neliğinden yola çıkarak, hallerini ve sınırlarını ele alacağız. Temel epistemolojik kavramları gündelik örneklerle açıklayarak bilgi üretimini mümkün kılan koşulları tartışacağız. Bu kapsamda ele alacağımız sorulardan bazıları şöyle: Bilgi dediğimiz şey nedir? Bilimsel bilgi diğer bilgi türlerinden nasıl farklılaşır? Bilimsel bilginin sınırlarını nelerdir? Gerçekliliğin gerek ve yeter koşulları nelerdir? Temel akıl yürütme biçimleri – tümevarım, tümdengelim ve abdüksiyon – birbirlerinden nasıl ayrışır ve ne işe yararlar? Bilimsel yöntem nedir? Farklı yöntemler bilgi üretimi için nasıl kullanılabilir?

Dört haftalık bir programla bilimsel bilgiye ve yönteme dair felsefenin temel sorularını ele alacağız. Bu sayede herhangi bir bilgi türüne dair şüpheciliğimizi temellendirme fırsatımız olacak. Atölye boyunca yürüteceğimiz tartışmanın bir şeyi bilmekten onu anlamaya nasıl sıçradığımıza dair bir yöntem taslağı sunması asıl hedef. Okuduğumuz metni de bu amaçla kuracağımız 15 kişilik, çevrimiçi bir tartışma grubuna davet olarak nitelendirebilirsiniz.

Atölyenin modülleri ve ana başlıkları aşağıda sıralanmıştır:

Birinci Hafta: (Epistemolojik) bilgi nedir? Bilginin türleri. Bilginin değeri nasıl belirlenir? Kriter problemi.

İkinci Hafta: Temel kavramlar. Niceleyiciler. Gerek ve yeter şartlar. Geçerlilik ve doğruluk.

Üçüncü Hafta: Akıl yürütme ve çıkarsama. Tümdengelim, tümevarım ve abdüksiyon. Bilimsel yöntem. Doğrulama, yanlışlama. Hipotetik tümdengelim. En iyi açıklamaya çıkarım.

Dördüncü Hafta: Sonuç yerine – tartışmanın izleği. Bilginin değeri/değersizliği. Nereden başladık, şu an neredeyiz?

19-26 Aralık 2020, 2-9 Ocak 2021

20:00-22:00, Cumartesi günleri

Online, Zoom

(4 hafta, haftada 2 saat, toplam 8 saat)

Gümüşlük Akademisi

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir