Çiçek Doğruel ile Sofraların Ötesinde Yemek: Sanatın Mutfaktan Geçen Yolu

Yemek ve sofra kavramları bir iletişim ve birleştirme aracı olarak kültürel kimliğin tanımlanmasında her zaman önemli bir rol oynamıştır. Bu atölyede yemeğin kültür ve iletişimdeki rolünden ve sanat tarihi, sinema alanlarında ne şekilde karşımıza çıktığından bahsedilecektir. Çatalhöyük’ten Antik Roma’ya ve Hollanda Altın Çağı’na uzanan tarihsel bir perspektifte yemek kültürünün sanattaki yansımaları incelenecektir.

Hollanda’nın Altın Çağı’ndaki natürmort eserler, empresyonizm, pop art ve yakın dönem performans sanatından; Arcimboldo, Meret Oppenheim, Judy Chicago, Wayne Thiebaud, Rirkit Tiravanija gibi sanatçılardan örnekler verilecektir. Sinema dünyasında yemekler üstünden kurulan iletişim ise farklı filmler üzerinden değerlendirilecektir.

Anlatımın sonunda yeni yıl sofralarınızın temasına uygun olarak sıcak şarap tarifi verilip sıcak şarabın kısa tarihi ve püf noktalarından bahsedilecektir.

Çiçek Doğruel

Çiçek Doğruel lisans eğitimini 2016 yılında Koç Üniversitesi İşletme ve Ekonomi bölümlerinde tamamladı. Finans danışmanlığı ve sanat organizasyonlarında iş geliştirme alanlarında deneyimler kazandı. Mutfağa olan tutkusu her zaman yüksek olmakla beraber bir sofranın etrafında buluşup paylaşmanın, yaşamdan alınan zevk ve yaratıcılık için ihtiyaç duyulan ilhamı beslediği fikrinden yola çıktı.  Şu an butik catering hizmeti vermekte ve bülten yazıları yazmaktadır. Aynı zamanda yemek kavramını mutfakların dışına taşıyarak günlük hayattan detaylar ve sanat ile kesiştirdiği A Tablescaper’ın kurucusu ve içerik yaratıcısıdır.

Eğitmen: Çiçek Doğruel

Online Atölye

Narmanlı Sanat

26 Aralık 17:00-18:30

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

İlginizi Çekebilir