Celal Mordeniz’le Solo Performans Atölyesi

Tiyatronun ritüelden evrilerek geliştiği tiyatro kuramcıları ve antropologlar tarafından sıkça vurgulanan bir görüştür. Bu görüş o derece yaygın ve de doğrudur ki tiyatroya dair farklı bir köken düşünmek çoğu zaman zordur. Ancak modern tiyatronun köklerini edebiyat metinlerinin bir dinleyici topluluğu önünde bir kişi tarafından sesli okunmasında ya da hikaye anlatıcılığında bulmak da mümkündür. Kapsayıcı bir tiyatro bakışı için tiyatronun ayinsel olmayan bu kökenlerinin de hatırlanması gerekir. Tiyatroda olup da hikâye anlatıcılığında ya da edebi metin okuyuculuğunda olmayan tek şey ikinci oyuncu ve bu iki oyuncunun karşılıklı konuşmasıdır. Dolayısıyla solo performans bize tiyatroda indirgenemez olanın tek bir oyuncunun seyircilerin karşısında/arasında  hikâyesini anlatması olduğunu gösterir. Oyuncuyu sahnede tek başına bırakmak tiyatroda öze dair olanı bulgulamak için önemlidir. Üstelik sahnedeki tek bir oyuncu, iki ya da daha fazla sayıdaki oyuncudan çok daha fazla insanlık durumunu temsil kabiliyeti taşır.

Bu kamp 2006 yılından beri tek kişilik oyunlar üzerine çalışan ve hemen hepsi edebi metinlerden uyarlanmış ya da esinlenilmiş solo performanslar yöneten Celal Mordeniz’in yürütücülüğünde, tek kişilik oyun yapmak isteyen ya da kendi tek kişilik oyun çalışmasını farklı bir bakışa açmak isteyenlere yöneliktir. Kampa, solo çalışan ya da çalışmak isteyen  oyuncular, dansçılar, masal anlatıcıları başvurabilir.

Adayların bir oyun önerisiyle başvurmaları gerekmektedir.

Kamp tarihlerine denk gelen Tiyatro Medresesi Uluslararası Monodrama Festivali katılımcılara önemli bir gözlemleme ve tartışma şansı verecektir.

Son Başvuru Tarihi: 19 Ağustos 2017

Detay: http://tiyatromedresesi.org/

İlginizi Çekebilir