Çağdaş Sanat Konuşmaları: “İmgelerin Bize Söylediği”

#EvdekiMisafir programı kapsamında Kıraathane’de ağırlanan İtalyan asıllı sanatçı Paolo Colombo ile bu ikinci buluşmada, sadece sanatçı olarak değil, dünya çapında etki yapmış küratör kimliğiyle de düşüncelerini aktarıyor. Doğum yeri Torino’dan Roma’ya, İsviçre’de Rossiniere’e, Los Angeles’ten Londra’ya, Venedik’teki Irak Pavyonu’na, New York’a, Mardin’den İstanbul’a, Atina’ya uzanan engin bir üretim ve deneyim alanında çağdaş sanatın nabzını tutmasını, bugün nasıl bir noktada olduğumuza dair gözlemlerini anlatmasına odaklanılıyor.

Denizlerdeki gelgitler gibi, şehirlerin arasında dolaşan ve onları dönüştüren, aynı zamanda kendisi de dönüşen kültürün yeni akımları irdeleniyor.

Etkinlik dili İngilizcedir.

Paolo Colombo: Şair, küratör ve sanatçı.1949 Torino doğumlu. 2008’den bu yana İstanbul Modern Müzesi’nin sanat danışmanı. 2017 ve 2019’da Tamara Chalabi ile birlikte Venedik Bienali’nde Irak Pavyonu küratörüydü. 2012’de 2’nci Mardin Bienali, 2011’de 3’üncü Selanik Bienali ve 1999’da 6’ncı İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü yaptı. İlk şiir kitabı 2014’te yayımlandı. The Poetry Review ve Nuovi Argomenti dergilerinde şiirleri çıktı. Son iki yılda Los Angeles, Rossiniere (İsviçre), Atina, Madrid ve Londra’da kişisel sergileri gerçekleşti. Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” ve “Soul Kitchen” filmleriyle Julie Bertuccelli’nin “Ağaç” filminde yardımcı prodüktördü.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

12 Ekim Salı 19:00

Moderatör: Nilüfer Kuyaş

Detaylı bilgi için tıklayın.

İlginizi Çekebilir